ABD'den Sudan'a 10 milyar dolarlık 'terör tazminatı' cezası

ABD'den Sudan'a 10 milyar dolarlık 'terör tazminatı' cezası

ABD Yüksek Mahkemesi, Sudan yönetiminin, ABD'nin büyükelçiliklerine düzenlenen saldırıları için 10 milyar dolar tazminat ödemesini kararlaştırdı.

ABD Yüksek Mahkemesi, Sudan yönetiminin, 1998'de ABD'nin Kenya ve Tanzanya'daki büyükelçiliklerine düzenlenen saldırılarda zarar görenlere ve yakınlarına 10 milyar dolardan fazla tazminat ödemesini kararlaştırdı.

Yüksek Mahkeme, El Kaide'nin 1998'de ABD'nin Nairobi ve Darüsselam Büyükelçiliklerine düzenlediği saldırının kurbanlarının Sudan'a açtığı davaya ilişkin kararını açıkladı.

Oy birliği ile alınan karara göre Sudan yönetimi, kurbanlara ve yakınlarına 4,3 milyar doları "cezai tazminat" olmak üzere toplam 10,2 milyar dolar tazminat ödeyecek.

El Kaide'nin bombalı saldırılarında 224 kişi yaşamını yitirmiş binlerce kişi yaralanmıştı. Olayın ardından, birçok kurban ve yakını ABD'deki eyalet ve federal mahkemelere başvurarak, saldırılardan dolayı Sudan hükümetini suçlamış ve tazminat talep etmişti.

ABD mahkemeleri, daha önce görülen davalarda, söz konusu saldırılarda Sudan'ın El Kaide ve lideri Usame Bin Ladin'e yardım ettiğine hükmetmişti.

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.