1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Hollanda Musul'da öldürdüğü sivillerden 4'ü için tazminat ödeyecek
Hollanda Musul'da öldürdüğü sivillerden 4'ü için tazminat ödeyecek

Hollanda Musul'da öldürdüğü sivillerden 4'ü için tazminat ödeyecek

Hollanda Savunma Bakanlığı, 2015'te Irak'ın Musul vilayetinde gerçekleştirdiği hava saldırısında evini vurup 4 yakınını öldürdüğü Irak vatandaşı Bassim Razzo'ya tazminat ödemeyi kabul etti.

Independent Türkçe
A+A-

Hollanda Savunma Bakanı Ank Bijleveld, Hollanda Parlamentosu'na gönderdiği yazıda, 21 Eylül 2015'te Musul'da IŞİD'e ait olduğu düşünülen bir eve yapılan operasyonda 4 yakınını kaybeden Iraklı Bassim Razzo'nun zararlarının tazmin edileceğini bildirdi.

Bakan Bijleveld, Hollanda'nın kendi rızasıyla Razzo'nun maddi ve manevi kayıplarını karşılamak için ödeme yapmasının, sorumluluğu kabul ettikleri anlamına gelmediğini belirtti.

Ödenecek tazminat miktarı açıklanmazken, Razzo'nun avukatı Liesbeth Zegveld, bakanlık aleyhine 2 milyon avroluk dava açmıştı.

Operasyon yanlış istihbarata dayanıyordu

Koalisyon güçlerinin 21 Eylül 2015'te Musul'da IŞİD'e karşı yaptığı operasyon sırasında Bassim Razzo’ya ait ev, yanlış istihbarat sebebiyle Hollanda'ya ait F-16 uçağıyla vurulmuş, Razzo'nun eşi, kızı, kardeşi ve kuzeni saldırıda hayatını kaybetmişti.

Saldırıyla ilgili araştırma sonucunda, bomba üreten bir fabrikaya yapıldığı düşünülen hava saldırısında, El-Havica ilçesinde bir semtin yerle bir hale geldiği, bunun IŞİD'e karşı gerçekleştirilen mücadelede "koalisyon güçlerinin en kanlı saldırılarından biri olduğu" açıklanmıştı.

Hollanda 70 sivilin ölümüne sebep olduğunu kabul etmişti

Savunma Bakanı Ank Bijleveld, Kasım 2019'da yaptığı yazılı açıklamada, Hollanda'nın IŞİD'e karşı mücadelesinde F-16 uçağıyla gerçekleştirilen hava operasyonlarında, 3 Haziran 2015'te Kerkük'ün 55 kilometre güneybatısındaki El-Havica ilçesinde en az 70 sivilin yaşamını yitirdiği saldırıda ülkesinin sorumluluğunu kabul etmişti.

Sivillerin hayatını kaybetmesi nedeniyle "çok üzgün" olduklarını kaydeden Bijleveld, operasyonun yapıldığı yerlerle ilgili eksik ve yanlış bilgi edindiklerini fakat operasyonun kendisinin yanlış olmadığını savunmuştu.

twtcanli.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler