1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. ABD'li üst düzey isimlerden Suudi Arabistan'a gizli ziyaret
ABD'li üst düzey isimlerden Suudi Arabistan'a gizli ziyaret

ABD'li üst düzey isimlerden Suudi Arabistan'a gizli ziyaret

ABD Başkanı Joe Biden'ın üst düzey iki danışmanı, Suudi Arabistan'a gizli bir ziyarette bulunduğu bildirildi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

ABD Başkanı Joe Biden'ın üst düzey iki danışmanının, Riyad ile Washington yönetimleri arasındaki ilişkileri değerlendirmek ve petrol üretiminin artırılması konusunu görüşmek üzere Suudi Arabistan'a gizli bir ziyarette bulunduğu bildirildi.

Ayrıca ABD'li iki danışman Riyad'a ziyareti sırasında, Biden yönetiminin arabuluculuk yaptığı Suudi Arabistan-İsrail-Mısır arasında yürütülen gizli müzakerelerin gidişatı hakkında bilgiler aldı.

Biden'ın bu yaz planladığı Ortadoğu ülkeleri ziyareti öncesinde ABD'li üst düzey danışmanları, bölge üzerindeki bazı devlet yetkilileriyle görüşmeleri sıkılaştırdı.

Riyad-Tel Aviv müzakereleri sürüyor

Suudi Arabistan'ın İsrail ile ilişkileri normalleştirmesi amacıyla gerçekleşen müzakerelerin hassas bir şekilde devam ettiği bildirildi. Müzakerelerin devam ettiği sırada Riyad yönetimi, Filistin-İsrail barış sürecinde ilerleme kaydedilmediği sürece ilişkileri normalleştirme sürecine mesafeli yaklaşmayı tercih ettiği söylemlerini yineledi.

Axios'un Washington'daki kaynaklarına dayandırdığı haberde, Suudi yetkililerle görüşen Beyaz Saray Ortadoğu koordinatörü Brett McGurk ve Dışişleri Bakanlığı'nın enerji alanındaki elçisi Amos Hochstein, Biden'ın bölge ziyareti öncesinde, görüşmelerin, söz konusu konuların anlaşma içerisinde yer alacağı bir mutabakat zaptına zemin hazırlanmasını umuyor.

ABD daha fazla petrol üretimine ihtiyaç duyuyor

Biden yönetimi yetkililerin Suudi Arabistan ziyaretinin diğer bir amacı da Ukrayna'yı işgal etmesi sebebiyle Rus petrolüne uygulanan yaptırımların daha da genişletilmesini sağlamak. Bu nedenle ABD, Rus petrolüne uygulanacak yaptırımlarda ortaya çıkabilecek petrol sıkıntısını Suudi Arabistan'ın petrol üretimini artırmasıyla bulmayı planlıyor.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler