1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. AB'nin 'Doğu Akdeniz' açıklamasına Türkiye'den yanıt
AB'nin 'Doğu Akdeniz' açıklamasına Türkiye'den yanıt

AB'nin 'Doğu Akdeniz' açıklamasına Türkiye'den yanıt

Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin doğal kaynak arama faaliyetleri nedeniyle artan tansiyona dair Avrupa Birliği’nden gelen çağrıya, Dışişleri Bakanlığı yanıt verdi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Dışişleri Bakanlığının Twitter hesabından yapılan yazılı açıklama ile Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Konseyi toplantısı sonrası yapılan açıklamalara cevap verildi.

Türkiye'nin diyalog ve müzakereden yana olduğu, bununla birlikte haklarını korumada da kararlı olduğunun altı bir kez daha çizildi.

Açıklamada, "Türkiye meşru hak ve çıkarlarını korumakta kararlıdır. AB’nin çağrısı Türkiye’ye değil, Doğu Akdeniz’de tek taraflı ve kışkırtıcı adım atanlara ve Türkiye’nin ve Kıbrıs Türklerinin hak ve çıkarlarına saygı göstermeyenlere yönelik olmalıdır" denildi. 

Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları da dün yaptıkları açıklamada Türkiye’ye Akdeniz’de gerilimi azaltma ve diyaloğa geçme çağrısında bulunmuşlardı.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler