1. HABERLER

  2. PAKİSTAN

  3. Akıncı TİHA'nın ilk alıcısı Pakistan oldu
Akıncı TİHA'nın ilk alıcısı Pakistan oldu

Akıncı TİHA'nın ilk alıcısı Pakistan oldu

Pakistan, Baykar Teknoloji tarafından üretilen Akıncı taarruzi insansız hava aracını (TİHA) satın alan ilk yabancı ülke oldu.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Bir süre önce Akıncı TİHA siparişi veren Pakistan’ın Alman şirket Hendsoldt'un ARGOS II FLIR ve PrecISR GaN AESA radarını kullanacağı belirtiliyordu.

Pakistan ordusundan pilotlar geçen yıl Akıncı TİHA eğitimi almıştı. Akıncı TİHA’nın Pakistan’ın yanı sıra Azerbaycan’a da satılması planlanıyordu.

Baykar Teknoloji’de yer alan bilgiye göre, Bayraktar TB2'den daha uzun ve geniş olan Akıncı İHA, kendine özgü bükümlü kanat yapısıyla 20 metrelik bir kanat açıklığına sahip olacak ve çok sayıda milli akıllı mühimmat taşıyabiliyor. Akıncı ayrıca özgün yapay zeka sistemi sayesinde, daha akıllı ve çevresel koşulların daha da farkında olmasının yanı sıra kullanıcılarına ileri uçuş ve teşhis fonksiyonları sunuyor.

Akıncı, savaş uçaklarının yaptığı bazı görevleri de icra ediyor. Taşıdığı elektronik destek podu, uydu haberleşme sistemleri, hava-hava radarları, engel tespit radarı, sentetik açıklıklı radar gibi çok daha gelişmiş faydalı yüklerle görev yapıyor. Savaş uçaklarının yükünü azaltacak olan Akıncı ile havadan bombardıman da icra edebiliyor. Akıncı İHA, hava-hava görevlerinde de kullanılabiliyor.

Kaynak: Mepa News

katki.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
22 Yorum
İlgili Haberler