Almanya'da bir eyalet okullarda burka ve nikabı yasakladı

Almanya'da bir eyalet okullarda burka ve nikabı yasakladı

Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletinde, okullarda öğrencilerin burka ve nikap giymesi yasaklandı.

Almanya’nın Baden-Württemberg eyaleti yönetimi, okullarda öğrencilerin yüzünü kapatan burka ve nikap giymesini yasakladı.

Eyalet Başbakanı Winfried Kretschmann, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "burka ve nikapın özgür bir topluma ait olmadığını" söyledi. Eyalette daha önce de öğretmenlerin yüzünü kapatması yasaklanmıştı.

Söz konusu uygulama ülkede Müslüman kadınların yüzlerini tam olarak örtmelerinin tartışıldığı bir süreçte yürürlüğe girdi.

Öte yandan Hamburg kentinde bir mahkeme, eyalet yönetiminin aldığı benzer kararı geçersiz saymıştı.

Baden-Württemberg'deki karar, eyalet meclisinde alındı. Karar, halihazırda öğretmenlere yönelik yürürlükte olan yasağın genişletilmesi anlamına geliyor.

Yeşiller Partisi'nin önemli isimlerinden olan eyalet Başbakanı Winfried Kretschmann, okullarda tam yüz örtme hadisesinin az rastlanan bir durum olduğunu ancak yine de nadir durumlar için de olsa yasal bir düzenlemenin gerekli olduğunu dile getirdi.

Karar, Yeşiller Partisi içerisinde tartışmalara neden oldu. Bazı partililer, özgürlükleri kısıtladığı gerekçesiyle karara karşı çıktı.

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.