1. HABERLER

  2. SURİYE SAVAŞI

  3. Arap Birliği'nden Türkiye'nin Kuzey Irak'taki askeri operasyonuna kınama
Arap Birliği'nden Türkiye'nin Kuzey Irak'taki askeri operasyonuna kınama

Arap Birliği'nden Türkiye'nin Kuzey Irak'taki askeri operasyonuna kınama

Arap Birliği, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gerçekleştirdiği Pençe-Kartal operasyonunu kınadı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Arap Birliği Genel Sekreterliği basın dairesinden, Türkiye'nin yürüttüğü askeri operasyona ilişkin açıklama yapıldı.

Rudaw'ın aktardığı habere göre, açıklamada, "Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, Türkiye’nin PKK unsurlarını takip etme bahanesiyle Kuzey Irak’ta yürüttüğü askeri operasyonu kınadı ve Türk askeri işgalinin Irak’ın egemenliğine yapılan bir ihlal olduğunu teyit etti" ifadelerine yer verildi.

Türkiye’nin operasyonu Bağdat’taki yönetimle koordine etmeden gerçekleştirdiği ifade edilen açıklamada; Türkiye'nin, bu şekilde “uluslararası hukuku ve eşit derecede komşu Arap ülkeleriyle olan ilişkileri küçümsediğini” ortaya koyduğu vurgulandı.

Açıklamada, "Türkiye'nin hem Suriye hem de Libya ve Irak olmak üzere Arap ülkelerine yönelik askeri müdahalesi, tüm Arap ülkelerinde endişelere, inkara ve kınamalara yol açıyor ve Türkiye'nin yayılmacı hırslarını yansıtıyor" denildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait savaş uçakları önceki akşam Kandil, Şengal, Karaçoğ Dağı, Zap, Avaşin Basyan ve Hakurk'u bombalamıştı. Türkiye Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, bombardımanın “PKK’ya yönelik” gerçekleştirilen "Pençe-Kartal Operasyonu” adı ile yapıldığını duyurmuştu.

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler