Avusturya Dışişleri Bakanı: Türkiye Avrupa'dan uzaklaşıyor

Avusturya Dışişleri Bakanı: Türkiye Avrupa'dan uzaklaşıyor

Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg, Türkiye'nin Avrupa'dan uzaklaştığını söyledi.

Mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz'a yönelik eleştirilerine yanıt veren Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg, Avusturya'nın haber platformu Kurier'e konuştu. Avusturyalı bakan, "Türkiye uluslararası hukuku, insan haklarını, basın özgürlüğünü ve hukukun üstünlüğünü ihlal eder, mülteci ve göçmenleri bir baskı aracı olarak kullanırsa Avusturya net bir dille konuşmaya devam edecek" ifadelerini kullandı.

Bunun ırkçılık ve İslamofobiye dayanan bir politika olmadığını belirten Avusturya Dışişleri Bakanı, "Bu, Avrupa Birliği'nin dayandığı ve istikrarımızla refahımızı garanti altına alan değerlerin tutarlı bir savunuculuğu" şeklinde konuştu.

Schallenberg sözlerine, "Bazı Türk siyasetçilerin aradaki farkı söyleyememesi, Türkiye'nin son yıllarda Avrupa'dan ne kadar uzaklaştığını bir kez daha gösteriyor" şeklinde devam etti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu sosyal medya hesabından Euronews Türkçe'de yer alan "Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz: Erdoğan, Avrupa'daki Türkleri kendi amaçları için kullanıyor" başlıklı haberi alıntılayarak, "AB ve değerlerine asıl büyük tehdit Kurz’un temsil ettiği çarpık ideolojidir. Yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve İslam karşıtlığı üzerine kurulan bu çirkin siyaset çağımızın hastalıklı zihniyetidir" ifadelerini kullanmıştı.

uygulamabanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.