1. HABERLER

  2. LİBYA SAVAŞI

  3. BAE ve Mısır'dan Libya'da Hafter'e askeri destek
BAE ve Mısır'dan Libya'da Hafter'e askeri destek

BAE ve Mısır'dan Libya'da Hafter'e askeri destek

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Mısır'ın Libya'da Halife Hafter güçlerine yönelik askeri desteği sürüyor.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Mısır'ın Libya'da Halife Hafter güçlerine yönelik askeri desteği sürüyor.

Yerel kaynaklar BAE'nin Hafter'e Rus yapımı Pantsir S1 hava savunma sistemi gönderdiğini, Mısır'ın da Hafter güçlerinin eğitiminde yer alacak askeri uzmanları Libya'ya gönderdiğini ifade etti.

BAE'nin askeri yardımı hava savunma sisteminin yanı sıra top mermisi, gece görüş gözlükleri, silah ve mühimmatları da kapsıyor.

Birkaç gün önce Mısır'ın darbeyle işbaşına gelen Cumhurbaşkanı Abdulfettah el Sisi, Hafter güçleriye bağlantılı Tobruk meclis sözcüsü Akila Salih'i ağırlamış, görüşmede Hafter'e desteğini açıklamıştı.

4 Nisan tarihinde Trablus'a yönelik saldırının başladığını açıklayan Hafter'in güçleri ile, BM tarafından tanınan Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti güçleri arasında çatışmalar Trablus'un güney kesiminde yoğunlaşıyor.

Trablus'a yönelik ilerleme girişimleri devam eden Hafter'e BAE ve Mısır'ın yanı sıra Rusya, Fransa gibi güçlerin de destek olduğu biliniyor.

Kaynak: Mepa News, Middle East Monitor

haber-altliklari.jpg

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler