1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Bardakçı: Bosna'da katledilenler Müslüman olmasaydı Handke'ye Nobel'i nah verirlerdi
Bardakçı: Bosna'da katledilenler Müslüman olmasaydı Handke'ye Nobel'i nah verirlerdi

Bardakçı: Bosna'da katledilenler Müslüman olmasaydı Handke'ye Nobel'i nah verirlerdi

Bosna'da 1990'lı yıllarda yaşanan soykırımın sorumlularından Sırp lider Slobodan Miloseviç'e verdiği destekle bilinen Peter Handke'ye Nobel Edebiyat Ödülü verilmesinin yankıları sürüyor.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Bosna'da 1990'lı yıllarda yaşanan soykırımın sorumlularından Sırp lider Slobodan Miloseviç'e verdiği destekle bilinen Peter Handke'ye Nobel Edebiyat Ödülü verilmesinin yankıları sürüyor.

Handke'ye Nobel ödülü verilmesine tepki gösterenlerden biri de Murat Bardakçı.

Tarihçi yazar Murat Bardakçı, Habertürk'te yayınlanan "Bosna'da Boşnaklar değil de Sırplar katledilmiş olsa idi, kasapsever Handke'ye Nobel'i nah verirlerdi!" başlıklı yazısında Nobel tercihine ilişkin yorumlarını paylaştı.

"Nobel Edebiyat Ödülü’nün kime verileceğini belirleyen komitenin üyeleri insan olduklarını hatırlamadıkları ve ettikleri haltı da temizlemedikleri takdirde, Avusturyalı yazar Peter Handke önümüzdeki Salı günü İsveç Kralı Carl Gustaf’ın elinden madalya, berat ve yaklaşık 980 bin dolarlık bir de çek alacak!

1990’lı senelerde onbinlerce masum Boşnak’ı sistematik bir soykırımla katleden Sırp lider Slobodan Miloseviç’e her vesile ile destek vermiş olan Peter Handke’ye verilen ödülün etrafında kopan fırtınanın ayrıntılarından herhalde haberdar olmuşsunuzdur...

(...)

Herifin nâlet ve nâdan olduğu hem suratından hem de ettiği sözlerden zâten belli ama şu son küstahlığına bakın! Stockholm’deki Kraliyet Akademisi’nde basın toplantısı yapıyor, bir gazeteci Handke’ye sekiz bin Müslüman’ın can verdiği Srebrenika katliamına verdiği desteği hatırlatıyor ama adam “Geçenlerde mektup diye üzerine bok ile yazılmış bir tuvalet kâğıdı göndermişlerdi. O tuvalet kâğıdını bu boş ve cahilce soruya tercih ederim” diyebiliyor...

(...)

Mesele işte burada; sorunun ve cevabın temelini teşkil eden hadisede, yani Bosna’daki katliamlarda mazlum tarafın Müslüman olmasında! Maktuller Şark’ın değil Garp dünyasının mensubu ama hepsi Müslüman!

Srebrenika’da ve diğer yerlerde katledilenler Müslüman değil de Hristiyan, katledenler de Müslüman olsalardı ne Handke katillerin tarafını tutmaya cesaret edebilirdi, ne Nobel Komitesi’ndeki vurdumduymazlar böyle birine ödül verebilirlerdi, ne de herif basın toplantısında etrafa ardarda “bok”, “bok” “bok” diye pislik saçabilirdi!"

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler