1. HABERLER

  2. AFRİKA

  3. Batı Afrika'da El Kaide 'Taliban'ın izinde': "Fransa çekilirse müzakereye hazırız"
Batı Afrika'da El Kaide 'Taliban'ın izinde': "Fransa çekilirse müzakereye hazırız"

Batı Afrika'da El Kaide 'Taliban'ın izinde': "Fransa çekilirse müzakereye hazırız"

El Kaide'nin Batı Afrika kolu, Fransa Mali'den çekilirse yerel güçlerle müzakere yapabileceklerini açıkladı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

El Kaide'nin Batı Afrika kolu, Fransa Mali'den çekilirse yerel güçlerle müzakere yapabileceklerini açıkladı.

El Kaide'nin Batı Afrika'da faaliyet gösteren yapılanması olan Cemaat Nusret el İslam vel Müslimin'in (CNİM) medya kolu "Al Zallaqa" tarafından yayınlanan açıklamada bölge halkına yönelik çağrılar da yer aldı.

Halkın protestolarına övgü

Mali'de son dönemde Fransa'nın ülkedeki askeri varlığının sona erdirilmesi için düzenlenen kitlesel gösterilere atıf yapılan açıklamada, gösterilerden övgüyle bahsedilirken, söz konusu gösteriler "Şerefli halkımızın cesur hamlesi" olarak nitelendirildi.

Açıklamada, gösterilerde halkın, cihat yanlısı gruplarla bölgesel unsurlar ve Bamako hükümeti arasında bir uzlaşı talep ettiği vurgulanırken, İslami hükümler çerçevesinde CNİM'in bunu yapmaya hazır olduğu belirtildi: "Zira biz evlerimizi yalnızca onların inançlarını, geleceklerini tayin hakkını, baskı ve aldatma olmadan kendilerini yönetecek kişileri seçme hakkını korumak için terk ettik."

Müzakereye hazırız

Fransa'nın bölgede halkı birbirine düşürdüğü, kabileler arası anlaşmazlıkları derinleştirdiği ve sosyal yapıyı parçaladığı, bu şekilde işgali derinleştirdiği ifade edildi.

CNİM, açıklamada yerel hükümetle müzakerelere hazır olduklarını ve tek şartlarının Fransız işgalinin sona erdirilmesi olduğunu belirterek, İslam şeriatının Mali halkını birleştirdiği dillendirildi.

Açıklamada Bamako hükümetine, Fransa ve Birleşmiş Milletler'in Mali işgalini sona erdirirlerse müzakerelerin gerçekleştirileceği ve savaşın sona ereceği çağrısı yapıldı.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler