1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Berhem Salih Irak'ta yeni hükümet modelini açıkladı
Berhem Salih Irak'ta yeni hükümet modelini açıkladı

Berhem Salih Irak'ta yeni hükümet modelini açıkladı

Bağdat Hükümeti Cumhurbaşkanı Berhem Salih, yaptığı açıklamada, kota sisteminden uzak, siyasi temsilciliği dikkate alan hükümet kurulması gerektiğini belirtti.

A+A-

Cumhurbaşkanı Salih, ayrıca Irak’ta yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen Adil Abdulmehdi’den bu ülkeye hizmet edecek bir hükümet kurmasını istedi.

Irak İslam Yüksek Konseyi’nin kuruluşunun 37. yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen törende konuşan Cumhurbaşkanı Salih, “Ancak refah içindeki Iraklılar zorluklarla başa çıkabilirler. Irak’ın bölgede önemli bir merkez haline gelmesini istiyoruz. Yeni bir döneme ve yeni bir hükümete doğru ilerliyoruz. Hükümeti kurmakla görevlendirilen Adil Abdulmehdi’den vatandaşlara hizmet edecek, kota sistemi olmayan ve siyasi temsiliyeti dikkate alan bir hükümetin oluşturulması için işbirliği yapmasını istiyoruz. Vatandaşlar, hükümetin kurulmasını bekliyor” ifadelerini kullandı.

"Irak’ın terörün yeniden topraklarında ortaya çıkmasına izin vermeyeceğine" işaret eden Cumhurbaşkanı Salih, “Ülkemizin Irak’ın çıkarları ve bölgenin istikrarı için işbirliği, dayanışma ve zafer temelinde bölgede güvenlik ve siyasi sistemin merkezi haline gelmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Salih tarafından 2 Ekim’de hükümeti kurmakla görevlendirilen Adil Abdulmehdi’nin 30 günlük yasal süreden geriye 12 günü kaldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler