1. HABERLER

  2. SURİYE

  3. Beşar Esed Çin yolcusu
Beşar Esed Çin yolcusu

Beşar Esed Çin yolcusu

Rejim lideri Esed'in Pekin'de Çin Devlet Başkanı Şi ile görüşeceği bildirildi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Şam rejimi lideri Beşar Esed, Çin'in başkenti Pekin'e bir ziyaret gerçekleştirecek.

Rejime bağlı haber ajansı SANA'da yer alan bilgilere göre, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in daveti üzerine Esed 21 Eylül'de Çin'e gidecek.

Esed ziyaret kapsamında Çin lideri Şi ile bir araya gelecek.

Böylece Esed 2011 yılında patlak veren savaşın ardından ilk kez Çin'i ziyaret etmiş olacak.

Çin-Esed rejimi ilişkisi

Çin, rejimin Rusya ve İran ile birlikte en önemli siyasi destekçisi konumunday. Özellikle 2011 yılından bu yana Birleşmiş Milletler'de Suriye aleyhine alınacak birçok karar Çin'in de desteğiyle veto edildi. Çin'in rejimle olan ilişkisi geliştirerek bölgede ticaretini artırmayı, aynı zamanda Doğu Akdeniz pazarlarına erişimini güçlendirmeyi amaçladığı düşünülüyor.

Çin rejiminin, Suriye'de de "Bir Kuşak Bir Yol" projesi kapsamında altyapı yatırımları yapmayı, bu yatırımlar üzerinden de siyasi bir etkinlik inşa etmeyi istediği tahmin ediliyor.

Pekin yönetimine bağlı yetkililer daha önce savaş sonrası Suriye'nin yeniden inşası konusunda Esed rejimini desteklemeye istekli olduklarını belirtmişlerdi.

Kaynak: Mepa News

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler