1. HABERLER

  2. SURİYE

  3. Beşar Esed, Erdoğan ile görüşme şartını açıkladı
Beşar Esed, Erdoğan ile görüşme şartını açıkladı

Beşar Esed, Erdoğan ile görüşme şartını açıkladı

Resmi ziyaret için gittiği Rusya'da Sputnik ajansına konuşan rejim lideri Beşar Esed, Rusya'nın Ukrayna işgalinden, ülkesindeki Rus askeri üslerine kadar çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Suriyelilerin çoğunun Rusya'nın Ukrayna savaşını desteklediğini hatırlatan Esed, bunun birkaç sebebi olduğunu söyledi.

"Terörle mücadelede" Rusya'nın kendileriyle dayanışma gösterdiğinin altını çizen Esed, Suriyelilerin büyük resme baktığını ifade etti. Rusya'nın zaferiyle birlikte yeni, daha güvenli ve barışçıl bir dünya ortaya çıkmasını umduklarını belirten Esed, Suriyelilerin bu operasyona bu açıdan baktıklarını vurguladı.

3. Dünya Savaşı'nın başladığını ama karşımıza farklı biçimde çıkacağını düşünen Esed, "Demek istediğim şu ki dünya savaşları eskiden konvansiyonel yöntemlerle yapılırdı. Birçok devletin ordusu birbiriyle savaşırdı. Bu, şu anki durum için de geçerli ama modern silahlar, özellikle nükleer silahlar içinde bulunduğumuz durumu konvansiyonel savaştan farklı kılıyor" dedi.

Esed'in açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

'Zelenskiy, Nazi ordusunu kullanarak Batı adına savaş ilan etti'

"Ukrayna lideri Volodimir Zelenskiy'nin, 'Nazi ordusunu kullanarak' Batı adına savaş ilan ettiğini vurgulayan" Esed, "Aynı şey teröristler için de geçerli. Suriye ve diğer bölgelerde Batı dünyasına adına çalışan ordular" dedi.

'Referandumla Rusya'ya bağlanan bölgeleri Rus toprağı olarak tanıyoruz'

"Geçen yıl referandumla Rusya'ya bağlanma kararı alan Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetleri ile Herson ve Zaporojye bölgelerini Rusya toprağı olarak tanıdıklarını" belirten Esad, "Bu savaş hiç yaşanmasaydı bile o bölgeler tarihi açıdan Rus toprağı" ifadesini kullandı.

Şam'ın konudaki pozisyonunun tarihsel gerçeklere dayandığını vurgulayan Esed, "Bu bölgeler yaklaşık 100 yıl önce, sanıyorum (Vladimir) Lenin önderliğinde Ukrayna'ya verildi. Ama oralarda Ruslar yaşıyor, sahadaki gerçekler oralarının Rus toprağı olduğunu gösteriyor" ifadelerini kullandı.

Olası hipersonik füze konuşlandırılması hakkında: 'Üsler zayıf kalmamalı'

Suriye'deki Rus askeri üslerinden de bahseden Esed caydırıcılık sağlamak için bu üslerden en gelişmiş silahlar olması gerektiğini söyledi.

Olası hipersonik füze konuşlandırılması hakkında konuşan Esed, "Askeri üs kuracaksanız amaç bu üslerin askeri açıdan zayıf kalması olmamalı. Üslerin caydırıcı etkisi olması gerekiyor, en iyi silahlarla donatılmaları gerekiyor. Bu gayet doğal ve mantığa uygun. İster hipersonik füze ister daha gelişmiş silahlar olsun, ilkemiz bu bahsettiğim yönde" dedi.

'Rus ordusunun herhangi bir ülkedeki varlığı geçici olmamalı'

"Rus ordusunun Suriye'deki varlığının geçici ya da sadece terörle mücadeleye odaklı olmaması gerektiğini" belirten Esed sözlerini şöyle sürdürdü: "Terörle mücadele günümüzün meselesi ama geçici bir mesele. Rus ordusunun herhangi bir ülkedeki varlığı geçici olmamalı. Burada söz konusu olan uluslararası denge. Rusya'nın Akdeniz ülkesi olan Suriye'deki varlığının da dünyadaki güç dengesi açısından bir anlamı var.

'Süper güçler kendi sınırları içinde kalarak kendilerini savunamaz'

Günümüzde süper güçler kendi sınırları içinde kalarak kendilerini savunamaz ya da üzerlerine düşen rolü oynayamazlar; bölgesel müttefikleri veya üsler yoluyla bu sınırların ötesine geçmeliler."

Erdoğan ile görüşme

"Erdoğan ile görüşmeye gelince, bu, Türkiye'nin Türk ordusunun Suriye topraklarından tamamen çekilmesine, teröre desteğin kesilmesine ve durumun Suriye'de savaşın başlamasından önceki eski haline döndürülmesine açık ve net bir şekilde hazır olduğu bir aşamaya gelinmesiyle bağlantılıdır. Bu Erdoğan ile görüşmemin gerçekleşmesi için tek seçenektir."

"Bunun yanı sıra bu görüşmenin amacı nedir? Suriye'deki savaşın sonlanmasıyla sonuçlanmayacaksa bu görüşmeyi organize etmenin ne anlamı var?"

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler