1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Rusya'dan Türkiye-Esed rejimi görüşmeleriyle ilgili açıklama
Rusya'dan Türkiye-Esed rejimi görüşmeleriyle ilgili açıklama

Rusya'dan Türkiye-Esed rejimi görüşmeleriyle ilgili açıklama

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikhail Bogdanov, Moskova'nın diğer üç ülkenin toplantı takvimleri konusunda koordianasyon halinde olduğunu söyledi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Rusya, Türkiye, Beşar Esed rejimi ve İran arasında dışişleri bakan yardımcıları düzeyindeki Suriye konulu toplantının geçen hafta gerçekleşmemesinin ardından Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikhail Bogdanov, Moskova'nın diğer üç ülkenin toplantı takvimleri konusunda koordianasyon halinde olduğunu söyledi. 

Devlet haber ajansı RIA'ya açıklamalarda bulunan Bogdanov, toplantının ertelenmediğine vurgu yaparak, "Henüz hiçbir konuda anlaşmaya varmadık, dolayısıyla ertelenecek bir şey yok" dediği aktarıldı.

Diplomatik kaynaklar, dört ülkenin dışişleri bakan yardımcılarının Moskova'da 16 Mart'ta toplanacağını bildirmiş, bu toplantıya Türkiye'den Dışişleri Bakan Yardımcısı Burak Akçapar'ın katılacağını duyurmuştu.

4 ülkenin dışişleri bakanları arasında yapılması arzu edilen toplantı için bir anlamda zemin yoklaması olması düşünülen Moskova görüşmelerinin önemine vurgu yapan Bogdanov, "Ne kadar erken olursa o kadar iyi olacağı gerçeğinden hareket ediyoruz. Ancak meslektaşlarımızın, Suriyelilerin, Türklerin ve İranlıların kendi çalışma planları ve takvimleri var. Belirli bir tarih olmamakla birlikte, koordinasyonu sürdüreceğiz." dedi.

Heyetlerin, bakanların hangi gündemle toplanabileceği ve hangi işbirliği alanlarını değerlendirebileceği konusunda görüş alışverişinde bulunması planlanıyordu.

Beşar Esed 16 Mart'ta yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmeye hazır olduğunu ancak bunun için Türk askerinin Suriye'nin kuzeyinden çekilmesinin şart olduğunu söylemişti.

Kaynak: Euronews

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler