1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Birleşik Arap Emirlikleri ilk Mars görevini başlattı
Birleşik Arap Emirlikleri ilk Mars görevini başlattı

Birleşik Arap Emirlikleri ilk Mars görevini başlattı

Birleşik Arap Emirlikleri gezegenin hava durumunu ve iklimi üzerinde çalışmalar yapmak için Hope isimli sondasını Mars'a gönderdi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Birleşik Arap Emirlikleri, sabah saatlerinde Hope isimli sondasını Mars'a göndererek tarihindeki ilk gezegenlerarası uzay görevini başlattı. 

T24'ün aktardığına göre, insansız uzay aracı, Japonya'da bulunan Tanegashima Uzay Merkezi'nden yerel saat ile 6.58'de (TSİ 00:58) fırlatıldı. Fırlatmanın başarılı olmasının ardından BAE'nin birçok noktasında kutlamalar yapıldı. 

BAE'nin ilk uzay görevine giden sürece Dubai'de bulunan Mohammed Bin Rashid Uzay Merkezi liderlik etmişti. Görevin komuta merkezi de 450 çalışanının yarısından fazlası BAE'li olan uzay merkezinde bulunuyor.

BAE'nin Mars görevinin yardımcı proje müdürü Sarah al-Amiri, roketin başarılı bir şekilde kalkmasını görmenin kendisinde "anlatılamaz bir duygu" yarattığını söyledi. Aynı zamanda ülkenin İleri Bilimler Bakanı olan Sarah, "Bu, ülkemizin geleceği" dedi.

Dubai'de bulunan dünyanın en uzun gökdeleni Burj Khalifa'nın ışıkları kalkışa saniyeler kala 10'dan geri sayım yapacak şekilde ayarlandı.

"Hope" (Umut) isimli sondanın Mars'ın yörüngesine 2021'in şubat ayında ulaşması bekleniyor.

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler