1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Buteflika'dan sonra: Fransa'dan eski sömürgesi Cezayir'e 'barış ve refah' mesajı
Buteflika'dan sonra: Fransa'dan eski sömürgesi Cezayir'e 'barış ve refah' mesajı

Buteflika'dan sonra: Fransa'dan eski sömürgesi Cezayir'e 'barış ve refah' mesajı

Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian, Cezayir Devlet Başkanı Buteflika'nın 5. dönem seçimlerinden adaylığını çekme kararının memnuniyet verici olduğunu söyledi.

A+A-

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika'nın 5. dönem için adaylığını geri çekme ve Cezayir siyasi sisteminde yenilik yapmak için adımlar atma kararından memnuniyet duyduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanı Le Drian tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Cezayir Cumhurbaşkanı Buteflika’nın 5. dönem adaylığını geri çektiğini ve Cezayir siyasi sisteminde yenilik yapmak için adımlar atacağını açıklamasını memnuniyetle karşılıyorum. Fransa, Cezayir ile dostluk ilişkilerine olan bağlılığını yeniliyor ve halkına barış, istikrar ve refah diliyor" ifadeleri kullanıldı.

Cezayir Cumhurbaşkanı Buteflika, üç haftadan bu yana süren protesto hareketi ile karşı karşıya kalmasının ardından beşinci dönem adaylığını geri çektiğini ve 18 Nisan'da yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçiminin ileri bir tarihe ertelendiğini açıkladı.

Buteflika, dün akşam, Cezayir resmi haber ajansı APS’de yayınlanan ‘Millete Mesaj’ başlıklı mektubunda şunları ifade etti:

“Beşinci dönem söz konusu değil. Öncelikle sağlığım ve yaşım yalnızca Cezayir halkına karşı son görevimi yapmama izin veriyor. O da hepimizin arzu ettiği yeni Cezayir rejimi için yeni bir cumhuriyetin temellerini atmaya çalışmaktır. İkinci olarak, 18 Nisan'da cumhurbaşkanlığı seçimi yapılmayacak. Bunun amacı, bana yöneltmiş olduğunuz ısrarlı taleplere cevap vermektir. Üçüncü olarak, devlet çalışmalarının tüm alanlardaki etkinliğini arttırma konusunda kararlıyım. En kısa zamanda hükümetin yapısında büyük değişiklikler yapmaya karar verdim. Bu değişiklikler, sizden gelen taleplere uygun bir cevap ve aynı zamanda her seviyedeki sorumluluğun yerine getirilmesinde hesap verebilirliğin gerekliliğinin kanıtı olacaktır.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler