1. HABERLER

  2. LİBYA

  3. Çavuşoğlu: Libya'da ateşkesin tek şartı Hafter'in geri çekilmesi
Çavuşoğlu: Libya'da ateşkesin tek şartı Hafter'in geri çekilmesi

Çavuşoğlu: Libya'da ateşkesin tek şartı Hafter'in geri çekilmesi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Libya'da ateşkesin sağlanması için Halife Hafter'e ait güçlerin Sirte'den geri çekilmesi gerektiğini belirtti.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Financial Times'dan Andrew England'a konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler tarafından tanınan ve Türkiye'nin de desteklediği Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin ateşkesi tek bir şartla kabul edeceğini onun da Halife Hafter ve güçlerinin ülkenin orta ve batısındaki bölgelerden geri çekilmesi olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti içerisinde stratejik bir limana sahip olan Sirte ve ülkenin ortasındaki geniş hava üslerine sahip olan Cufra'dan çekilmeyen Hafter'e karşı saldırı için bir istek olduğunu söyledi.

Financial Times, "Çavuşoğlu, böyle bir saldırıyı Ankara'nın destekleyebileceğinin sinyalini verirken, Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin isteklerinin ve taleplerinin makul ve uygulanabilir olduğunu dile getirdi" yorumunu yaptı.

Geçen hafta bölgedeki Türk üssüne yapılan saldırı ile ilgili de açıklama yapan Çavuşoğlu, "Sorumluları bulmak için soruşturma devam ediyor fakat bunu her kim yaptıysa bunun bedelini ödeyecek. Üste Türk eğitmenler ve teknik ekip bulunuyordu, kimse yaralanmadı" dedi.

Çavuşoğlu, "Rusya geçen ay İstanbul'daki görüşmelerde çok kesin tarih ve zaman verdi. Fakat Ankara, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne danışınca Libyalı yetkililer Sirte ve Jufra ile ilgili önkoşulu gündeme getirdiler ve 2015'teki sınırlara geri dönüşmesini istediler" ifadesini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu kendisine yöneltilen, "Türkiye'nin daha büyük bir çatışmanın içine sürüklenmesinden endişe etmiyor musunuz" sorusuna ise, "Biz bölgede gerilimin artması ya da savaşın çıkması için bulunmuyoruz ancak bazı taraflar bir darbeciyi destekliyor, o da Hafter. Şimdi her şey karşı tarafta, kalıcı bir ateşkes için önkoşulu kabul etmeliler" dedi.

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler