1. HABERLER

  2. LİBYA

  3. Çavuşoğlu: Libya'da Hafter'i yok saymamız mümkün değil, Rusya'nın ikna etmesini bekliyoruz
Çavuşoğlu: Libya'da Hafter'i yok saymamız mümkün değil, Rusya'nın ikna etmesini bekliyoruz

Çavuşoğlu: Libya'da Hafter'i yok saymamız mümkün değil, Rusya'nın ikna etmesini bekliyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 'Rusya'nın Hafter'i ikna etmesini bekliyoruz' diye konuştu.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,Gana Dışişleri ve Bölgesel Entegrasyon Bakanı Shirley Botchway ile görüşmesi sonrası düzenlenen basın toplantısında Libya ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu ve Botchway görüşme sonrası ortak basın açıklaması yaptı.

Çavuşoğlu'nun açıklamaları şu şekilde: 

- Bu gece itibarıyla ateşkesin sağlanması konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin çağrıda bulunmuştu. 

- Türkiye olarak biz tek meşru yönetim olan Sarraj yönetiminin bu çağrıya destek vermeleri konusunda ikna edecektik, Rusya tarafı da Hafter'i ikna edecekti. Biz üzerimize düşeni yaptık Trablusl ile iletişime geçtik ve o akşam Sarraj yönetimi ortak açıklamayı desteklediklerini vurgulayan açıklamalar yaptı. Ancak Hafter'den böyle açıklamalar gelmedi, tam tersi açıklamalar geldi. Rus dostlarımızdan beklentimiz, söz verdikleri gibi Hafter'i bu konuda ikna etmeleri.

- Ancak bölgede bunu bozmaya çalışan komşu ülkeler de var. Fransa özellikle kendisinin içerisinde olmadığı her çabayı baltalamak için çaba sarf ediyor. Bugün Libya'daki durumun sorumlularından bir tanesi Fransa. Şimdi ise meşru olmayan yönetime her türlü desteği vererek Libya'da kaosun devam etmesine destek olan yine Fransa. 

- Umarım Rusya Hafter'i ikna eder ve Hafter de bu çağrıya destek verir.

- Libya'da Hafter'i yok saymıyoruz. Hafter de bir aktör ama meşrutiyeti yok.

- Lavrov'la yaptığımız açıklamada oldğu gibi üstlendiğimiz görevi sürdüreceğiz.

- İki devlet başkanı İdlib'de artan gerginliği ve ateşkes konusunda da mutabık kalmışlardı. Bu gece ilan edilecek İdlib'deki ateşkes inşallah kalıcı olur. Umarız Rusya rejimi kontrol altında tutar.

twtcanli.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler