1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Çavuşoğlu: Şartlı F-16 anlaşmasını kabul etmeyiz
Çavuşoğlu: Şartlı F-16 anlaşmasını kabul etmeyiz

Çavuşoğlu: Şartlı F-16 anlaşmasını kabul etmeyiz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, New York’ta BM Genel Kurulu görüşmeleri kapsamındaki temaslarına ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Konuşmasında F-16 konusuna da değinen Bakan Çavuşoğlu "Teknik düzeyde süreç normal işliyor. Biden yönetimi destekliyor. Kongreden bazı çatlak sesler çıkti. Alt kanattan olumsuz karara vardı ama bağlayıcı değil" ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu ayrıca şartlı F-16 antlaşması olursa kabul etmeyeceklerini de ifade etti. Çavuşoğlu "ABD’den şartlı bir F-16 satışı dayatıldığı takdirde satın almaktan vazgeçeriz, kullanamayacağımız silahı neden alalım?" dedi.

Mevlüt Çavuşoğlu gerçekleştirdiği toplantıda, New York'ta Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 25 ikili görüşme yaptığını, bunların 16'sına kendinin de katıldığını belirtti.

"Ukrayna savaşı bitmesi için adil/barışcıl çözüm için elimizden geleni yapıyoruz" diyen Çavuşoğlu "Türkiye'nin barış için umut olduğunu ifade etti.

F-16 konusuna da değinen Çavuşoğlu "Teknik düzeyde süreç normal işliyor. Biden yönetimi destekliyor. Kongreden bazı çatlak sesler çıkti. Alt kanattan olumsuz karar vardı ama bağlayıcı değil" dedi.

Çavuşoğlu ayrıca şartlı F-16 antlaşması olursa kabul etmeyeceklerini de ifade etti. Çavuşoğlu "ABD’den şartlı bir F-16 satışı dayatıldığı takdirde satın almaktan vazgeçeriz, kullanamayacağımız silahı neden alalım" dedi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun ABD ziyareti hakkında ise Çavuşoğlu "Ana muhalefet liderinin yurt dışı ziyaretleri normaldir. Bizden talepleri olursa biz de yardım ederiz" diye konuştu.

Rusya Ukrayna savaşına ilişkin Çavuşoğlu "Rusya seferberlik ilanı savaşı uzatır. Adil barışın kaybedeni olmaz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Habertürk

280.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler