1. HABERLER

  2. ASYA

  3. Çin, ABD ile Rusya'nın nükleer silah zirvesine katılmayacak
Çin, ABD ile Rusya'nın nükleer silah zirvesine katılmayacak

Çin, ABD ile Rusya'nın nükleer silah zirvesine katılmayacak

ABD, Rusya ve Çin'i kapsayan çok taraflı bir nükleer anlaşma yapılması iddiası üzerine Çin yönetimi söz konusu görüşmelere katılmayacağını duyurdu.

A+A-

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, nükleer silahların sınırlandırılmasıyla ilgili olarak ABD ve Rusya ile yapılacak yeni görüşmelerde Çin'in yer almayacağını açıkladı.

Çin'in sahip olduğu nükleer silahların ulusal güvenlik ihtiyaçlarının olabilecek en düşük seviyesinde olduğunu savunan Shuang, mühimmatın ABD ve Rusya ile karşılaştırılamayacak kapasitede olduğunu ifade etti. Shuang ayrıca, Çin’in her zaman, nükleer silahların tamamen yasaklanması ve yok edilmesi taraftarı olduğunu söyledi.

Rusya ve ABD, 1987 yılında imzaladıkları Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nı (INF) bu yıl başında askıya almıştı.

Soğuk Savaş'ın en önemli anlaşmalarından biri

1987 yılında ABD Başkanı Ronald Reagan ve Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçev arasında imzalanan anlaşma, menzili 500 ile 5 bin 500 kilometre arasında olan karadan havaya atılabilen orta menzilli füzelerin yasaklanmasını öngörüyor. Anlaşma, denizden ateşlenen füzeleri kapsamıyor.

INF, Doğu ve Batı Almanya'daki kamplaşma döneminde Avrupa'da nükleer savaş riskini azaltmaya yönelikti. Bu nedenle Almanya anlaşmadan en çok fayda gören ülkelerden biri olmuştu.

Nükleer savaş tehdidini ortadan kaldırmayı hedefleyen anlaşma kapsamında 4 yılda yaklaşık 2 bin 700 füze imha edildi.

INF anlaşması, nükleer silahlı füzeleri 30 yılı aşkın süredir Avrupa topraklarından uzak tutuyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler