Çin: ABD Suriye'de yağmacılık yapıyor

Çin: ABD Suriye'de yağmacılık yapıyor

Çin, ABD'yi Suriye petrolünü yağmalamak ve Suriyelilerin yaşam hakkını ihlal etmekle suçladı, Biden yönetimine “uluslararası hukuku baltalamaktan vazgeç” çağrısı yaptı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vang Vınbin, ABD’yi "Suriye’deki zenginlik ve kaynakları yağmalamak ve Suriye halkının yaşam hakkını acımasızca ihlal etmek"le suçladı.

DW Türkçe'nin haberine göre, Çinli sözcü, Esed rejimine bağlı resmi haber ajansında yayınlanan, ABD’nin "Suriye’de yağmaladığı petrolü, 53 tankerlik konvoyla Irak’ın kuzeyindeki bir Amerikan üssüne taşıdığına” ilişkin haber hakkında açıklamalarda bulundu.

Komünist Partinin yayın organlarından biri olarak bilinen Global Times’ın haberine göre Vang, “ABD'nin Suriye’yi yasadışı yollardan yağmaladığının artık apaçık ortada olduğunu” söyledi.

"Günde 66 bin varil çalınıyor" iddiası

Çinli sözcü, Esed rejiminin resmi verilerine göre 2022 yılının ilk yarısında Suriye'nin günlük petrol üretiminin yüzde 80'inden fazlasının ABD güçleri tarafından yasadışı yollardan kaçırıldığını belirtti. Esed rejimi medyasında çıkan haberlerde, ABD birlikleri ve onlarla birlikte hareket eden milislerin günde ortalama 66 bin varil petrole el koyduğu belirtilerek Suriye'nin 2022'nin ilk yarısında petrol üretiminin günde 80 bin varil olduğuna işaret edilmişti.

Esed rejimine bağlı Petrol Bakanlığı da Ağustos ayında yaptığı açıklamada petrol kaçakçılığı dahil olmak üzere ABD'nin uygulamalarının, Suriye'nin petrol ve doğal gaz sektörlerini doğrudan ve dolaylı olarak 107.1 milyar dolar zarara uğrattığını bildirmişti.

Biden yönetimine çağrı

Çinli sözcü Vang, “ABD'nin soygunu, Suriye halkı için bu kışı daha da soğuk hale getirmekten başka bir işe yaramayacak” dedi.

ABD’nin Suriye kaynaklarını “çalarken”, başkalarına askeri destek vermekte “çok cömert” olduğunu, bu yolla “diğer ülkeleri kargaşa ve felakete sürüklerken kendi çıkarlarını ve hegemonyasını koruduğunu” iddia eden Vang, “ABD'nin sözde kurala dayalı düzeninin gerçekliği bu” diye konuştu.

Çin Dışişleri Sözcüsü, ABD’ye, “Suriye halkına ve uluslararası topluma petrol hırsızlığı konusunda bir açıklama yapma, uluslararası şüpheleri ezip geçmekten, uluslararası hukuku baltalamaktan vazgeçme” çağrısı yaptı.

tg-003.jpg

 

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.