1. HABERLER

  2. DOĞU TÜRKİSTAN

  3. Çin Doğu Türkistan'da toplama kampına göndereceği kişileri 'fişleme programı' ile belirliyor
Çin Doğu Türkistan'da toplama kampına göndereceği kişileri 'fişleme programı' ile belirliyor

Çin Doğu Türkistan'da toplama kampına göndereceği kişileri 'fişleme programı' ile belirliyor

Çin'in Doğu Türkistan'da Müslüman Uygurlardan toplama kamplarına atacağı kişileri belirlemek için bir 'fişleme programı' kullandığı belirtildi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Çin'in Doğu Türkistan'da Müslüman Uygurlardan toplama kamplarına atacağı kişileri belirlemek için bir 'fişleme programı' kullandığı belirtildi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) tarafından yapılan açıklamaya göre, bölgeden sızdırılan son liste ve veriler, Çin'in kullandığı 'fişleme programlarıyla', listeye alınan kişiler arasından rastgele seçim yaparak Müslüman Uygurları toplama kamplarına gönderdiğini ortaya koydu.

Açıklamada, Çin hükümeti tarafından bir süredir kullandığı bilinen "Entegre Ortak Operasyonlar Platformu" (EOOP) adlı fişleme programına dair ayrıntılar da paylaşıldı. Programın bölge halkını diğer insanlarla olan iletişimleri, seyahat geçmişleri, şüphelilerle irtibatları, tesettürleri, Kuran ve dini kitap bulundurmaları, hacca gitmiş olmaları gibi kriterlere göre fişlediği açığa çıktı.

EOOP yazılımıyla, bu şekilde listeye alınan kişiler arasından rastgele seçim yapılarak, Müslüman Uygurlar toplama kamplarına ve cezaevlerine gönderiliyor.

Çin'in baskı ve asimilasyon politikası

Çin'de Komünist Parti yönetimi milyonlarca Müslüman Uygur Türkünü ve diğer azınlık mensuplarını toplama kamplarında tutuyor.

Çin rejimi toplama kamplarının amacını "aşırıcılığı önleme, mesleki eğitim ve kültürel faaliyet" olarak nitelese de, toplama kamplarında işkence, tecavüz, toplu katliam gibi insan hakları ihlallerinin yaşandığı biliniyor.

Çin Doğu Türkistan'da başta Müslüman Uygurlar olmak üzere bölge halkını baskı altında tutma politikası izliyor.

Bu kapsamda camiler ve mezarlıklar yıkılırken, milyonlarca insan cezaevlerinde ve toplama kamplarında tutuluyor.

Mepa News, bölgede bulunan cezaevlerinin, toplama kamplarının, yıkılan cami ve mezarlıkların konumlarını derledi.

Hazırlanan interaktif haritada, Uygur aktivistlerin paylaştığı haritalardan ve yerel kaynakların aktardığı bilgilerden faydalanıldı.

Kırmızı: Toplama kampları

Siyah: Cezaevleri

Mavi: Yıkılan mezarlıklar

Yeşil: Yıkılan camiler

Haritayı ayrıntılı şekilde incelemek için tıklayın.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler