1. HABERLER

  2. KORONAVİRÜS

  3. Çin koronavirüs nedeniyle dünyadan tecrit ediliyor
Çin koronavirüs nedeniyle dünyadan tecrit ediliyor

Çin koronavirüs nedeniyle dünyadan tecrit ediliyor

Çin'de ortaya çıkan ve 259 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüs nedeniyle, dünya genelinde Çin vatandaşlarına uygulanan tecrit farklı bir boyuta taşındı.

A+A-

Çin'in Vuhan (Wuhan) şehrinde aralık ayının ortalarında başlayarak en az 25 ülkeye yayılan ve şimdiye dek 259 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüs sebebiyle, dünya genelinde Çin vatandaşlarına uygulanan tecrit ve ırkçılığa varan nefret söylemleri çok farklı bir boyuta taşındı.

Uzak Doğu'nun refah seviyesi yüksek ülkelerden Singapur, Çin vatandaşlarının ülkeye girişini yasaklamak için imza kampanyası başlatırken, Japonya'da Twitter'da açılan #ChineseDon’tComeToJapan (Çinliler Japonya'ya gelmeyin) yazılı etiket ülkenin en trend başlıklarından biri oldu.

Alarm seviyesini yükselten Güney Kore de Çin’den gelen kişilerin ülkeye alınmaması için imza kampanyası başlatıldı. Yetkililer, Mavi Saray’a sunulan dilekçe yüz binlerce kişi tarafından imzalandı.

Avustralya kapılarını Çin vatandaşlarına kapatan ilk ülke olurken, ülkede kalp krizi geçiren bir Çinli hastaya, koronavirüs tehlikesi sebebiyle kimse kalp masajı yapmadı. Hong Kong ve Vietnam'daki bazı şirketler Çin anakarasından gelecek müşterilere hizmet vermeyi durdururken, Fransa'da yerel bir gazetede atılan başlıkta Çin vatandaşları için "sarı alarm" durumuna geçilmesi gerektiği yazıldı.

Bunun yanında Kanada'nın Toronto şehrinde bir okulda aileler yönetimden Çin'den yeni gelen bir ailenin çocuklarını 17 gün boyunca diğer öğrencilerden uzak tutulmasını talep ederken, Güney Kore'de Çin vatandaşlarının ülkeye girişinin yasaklanması için binlerce kişi dilekçe yazarak ilgili devlet dairelerine gönderdi.

Öte yandan Çin'in 11 milyon nüfuslu Vuhan şehri ve Hubei eyaletinde giriş ve çıkış yasağı devam ederken, Çinli yetkililer başka eyaletlerde bulunan ve koronavirüs taşıma riski bulunan insanları bile müşahede altında tutuyor. Enfekte hasta sayısı son olarak iki bin 102 olarak açıklanırken, hastalık riski taşıyanlarla birlikte bu rakam 11 bin 791 olarak açıklandı.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler