1. HABERLER

  2. LİBYA SAVAŞI

  3. Dışişleri Bakanlığı: Libya ile imzalanan anlaşma uluslararası hukuka uygun
Dışişleri Bakanlığı: Libya ile imzalanan anlaşma uluslararası hukuka uygun

Dışişleri Bakanlığı: Libya ile imzalanan anlaşma uluslararası hukuka uygun

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Türkiye'nin Libya ile imzaladığı anlaşmanın uluslararası hukuka uygun olduğunu belirtti.

A+A-

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki deniz yetki alanları konusunda Libya ile imzaladığı mutabakat muhtırasının, uluslararası hukuka uygun olarak imzalanmış bir anlaşma olduğunu vurgulayarak, "Libya ile imzalanan son anlaşmayla iki ülkenin oldubittilere izin vermeyeceği en açık şekilde ortaya konmuştur." ifadesini kullandı.

Aksoy, Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında imzalanan "Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası" ile ilgili Yunanistan ve Mısır'ın açıklamaları hakkındaki bir soruya yazılı yanıt verdi.

Libya ile imzalanan anlaşmayla Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de deniz yetki alanlarının batıdaki sınırlarının bir bölümünün belirlendiğini kaydeden Aksoy, "Bu, başta uluslararası hukuk içtihatlarını oluşturan mahkeme kararları olmak üzere, Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesinin ilgili maddeleri dahil, uluslararası hukuka uygun olarak imzalanmış bir anlaşmadır." ifadelerini kullandı.

Anlaşmayla ilgili değerlendirmede bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da "Libya'nın resmi hükümeti ile yaptığımız anlaşma Türkiye'den Libya'ya kadar olan sınırda Türkiye'nin önünü açmıştır. Bunun sonuçlarını hep birlikte göreceğiz." ifadelerini dile getirdi.

Yunanistan'dan tepki

Anlaşmaya sert şekilde tepki gösteren Yunanistan, Libya'nın Atina Büyükelçisi'ni bakanlığa çağırarak söz konusu anlaşma hakkında detaylı bilgi talep etti. AFP, 5 Aralık'a kadar bilgi verilmemesi halinde Büyükelçi'nin sınır dışı edileceğini aktardı.

facebanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler