1. HABERLER

  2. DOĞU TÜRKİSTAN

  3. Doğu Türkistan'da Türkiye ile ticaret yapan Uygurlar Çin tarafından tutuklandı
Doğu Türkistan'da Türkiye ile ticaret yapan Uygurlar Çin tarafından tutuklandı

Doğu Türkistan'da Türkiye ile ticaret yapan Uygurlar Çin tarafından tutuklandı

Çin yönetimi Doğu Türkistan'ın Gulca kentinde alışveriş merkezi sahibi olan Anwar Tursungoja'yı ve oğlu Azimet Anwar'ı, Türkiye ile ticari ilişkileri bulunduğu gerekçesiyle tutukladı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Doğu Türkistan’ın Gulca şehrinde yasa dışı olarak tutuklanan Anwar Tursungoja ve oğlu Azimet Anwar’ın durumu, uluslararası hukukçular ve Birleşmiş Milletlerin ilgili bölümlerince araştırılıyor.

Doğu Türkistanlı aktivistler, Azimet Anwar’ın 15 sene hapis cezasına çarptırıldığı bilgisine ulaştı. Ayrıca, davadan sorumlu olan avukat Michael Polak, yapılan yasa dışı işlemlerin insanlık suçu olduğunu vurguladı.

"Türkiye ile ticaret yaptıkları için tutuklandılar"

Kırım Haber Ajansı'nın aktardığı bilgilere göre, Gulca’daki Taksim Alışveriş Merkezinin sahibi olan Anwar Tursungoja’nın Türkiye ile ticari ilişkilerinin bulunması ve oğlu Azimet Anwar da Türkiye’de eğitim almış olması sebebiyle 2018 yılından beri tutuklu olduklarını bildirildi.

Geçen yıl Anwar Tursungoja ve Azimet Anwar’ın Kanada, Norveç, Almanya ve İsveç’te yaşayan akrabalarının, bu tutuklamalara itiraz ettikleri kaydedildi. Özel bir hukuk şirketi de bu davalar ile ilgili soruşturma başlattı. Şirketin web sitesinde yer alan habere göre, soruşturmadan sorumlu avukat Michael Polak, geçen ay BM Zorla veya İstem Dışı Kayıplarla Mücadele Çalışma Grubu ile video görüşmesi yaparak; Çin hükumetine belgeler gönderdi. Şirketin, Çin hükumetinden Anwar Tursungoja ve Azimet Anwar’ın neden tutuklandığı ve nerede olduğuna dair bilgi talep ettiği öğrenildi.

BM yetkilileri ve tutukluların akrabaları, Çin’den yanıt beklerken, Azimet Anwar’ın 15 yıl hapis cezasına mahkûm edildiği haberini aldı. Azimat Anwar’ın Kanada’daki teyzesi Munawar Tursungoja, Azimat Anwar’ın duruşmasının geçen ayın ilk haftasında yapıldığını, duruşmada hiçbir avukatın bulunmadığını ve mahkemenin ailesine yazılı bir karar iletmediğini kaydetti. Yaptıkları telefon görüşmeleri sonucunda, bölgedeki mahkemelerin bu konu ile alakalı herhangi bir bilgi veremeyecekleri cevabını aldıklarını söyledi.

"Doğu Türkistan'da devam eden hukuk dışı tutuklamalar insanlık suçudur"

Avukat Michael Polak’ın konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Çin’den gelen haberin doğru olması durumunda, bunun Doğu Türkistan’daki masum insanların hapis cezasına çarptırıldığının ispatı olacağını ifade etti. Çin’in Uygur mahkumlara suç listesi belirleyerek imzalatmaya zorladığını hatırlatan Polak, Azimat Anwar’ın da benzer bir durumla karşı karşıya olabileceğini belirtti. Polak, Doğu Türkistan’da devam eden hukuk dışı işlemlerin insanlık suçu olduğunu ve dünyanın buna seyirci kalmaması gerektiğini vurguladı. Çin’in BM’nin mektuplarına henüz yanıt vermediğini belirten Michael Polak, Azimat Anwar ve Anwar Tursungoja’nın hemen serbest bırakılmalarının ve aileleriyle tekrar bir araya gelmelerinin doğal hakları olduğunu sözlerine ekledi. Ayrıca avukat Polak, uluslararası toplumu Çin’e baskı yapmaya çağırdı.

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum
İlgili Haberler