"El Hol Kampı'ndaki insani durum endişe verici"

"El Hol Kampı'ndaki insani durum endişe verici"

Birleşmiş Milletler, Suriye'nin kuzeydoğusundaki kamplarda yaklaşık 58 bin çocuğun tutulduğunu ve çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan "üçüncü ülke vatandaşlarının" durumlarından derin endişe duyulduğunu bildirdi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, yaptığı açıklamada, YPG'nin kontrolü altında bulunan kamplardaki insani duruma değindi.

Kamplarda bulunan pek çok kişinin insan hakları ihlallerinin mağduru olduğunu kaydeden Bachelet, 'kadın, kız ve hatta erkek çocukların cinsel şiddete ve insan ticaretine maruz bırakıldığını veya zorla evlendirildiğini, cinsel köle yapıldığını ve sömürüldüğünü' dile getirdi.

Ülkeleri, insani yardım erişiminin kısıtlığı olduğu ve Covid-19 riski altındaki vatandaşlarına yardım için acilen harekete geçmeye davet eden BM yetkilisi, bölgede 60'tan fazla ülkeden yaklaşık 58 bin çocuğun, aşırı kalabalık kamplarda kalmaya devam ettiğini vurguladı.

Michelle Bachelet, "Bu çocukların 8 binden fazlasını Suriye veya Irak harici 'üçüncü ülke vatandaşları' oluşturuyor" dedi.

Komiser, Hol ve Roj kamplarında IŞİD'lilerin ailelerinden oluştuğuna inanılan yaklaşık 90 bin Irak ve Suriye vatandaşının yanı sıra diğer ülke vatandaşları yaşıyor.

Kamplardaki kişilerin çoğunun geçen yıl IŞİD'in Deyrizor'da yenilgiye uğratılmasından sonra bölgeye getirildiğini aktaran Bachelet, bunun yanı sıra binlerce kişinin de 2016'dan bu yana el Hol kampında tutulduğunu anımsattı.

Uluslararası topluma çağrı

Bachelet, kamplardaki kişilerin "hayatı tehdit eden koşullarda" dahi hukuki haklarını arayamadıklarının altını çizerek, "Üçüncü ülke vatandaşları resmi olarak alıkonulmasalar da Suriye'de herhangi bir suç işlemeseler de kamptan ayrılmalarına izin verilmiyor." ifadesini kullandı.

Kamplardaki binlerce kadın ve çocuğun, kendi ülkelerine geri dönemediğine dikkati çeken Bachelet, "Uluslararası toplum ayrıca bu kamplarda mahsur kalan Iraklı ve Suriyelilerin haklarını savunmak için de her türlü çabayı göstermelidir." çağrısını yaptı.

tg-003.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.