El Hol toplama kampında bir yılda 500'den fazla kişi öldü

El Hol toplama kampında bir yılda 500'den fazla kişi öldü

Suriye'nin kuzeydoğusunda YPG kontrolündeki El Hol toplama kampında bir yılda 500'den fazla kişi öldü.

Suriye'nin kuzeydoğusunda YPG kontrolündeki El Hol toplama kampında bir yılda 500'den fazla kişi öldü.

Yerel kaynaklar ve bölgedeki Kızılay yetkililerinin aktardığı bilgilere göre, Suriye'nin kuzeydoğusundaki Haseke ili kırsalında bulunan El Hol toplama kampında 2019 yılı içerisinde 517 kişi yaşamını yitirdi.

IŞİD mensuplarının ailelerinin ve bölgedeki çatışmalardan kaçan sivillerin tutulduğu, en az 70 bin kişinin yaşamaya çalıştığı kamptaki yaşam şartları oldukça zorlu.

Ölenlerin büyük bir kısmı çocuk

Bölgedeki Kızılay yetkililerinin açıkladığı rakamlara göre 2019 yılı içerisinde El Hol kampında 371'i çocuk en az 517 sivil yaşamını yitirdi. 

Ölümlerin başlıca sebebinin yetersiz beslenme, yeni doğanlar için yetersiz sağlık hizmetleri ve hastalıklar olduğu ifade ediliyor.

Ölen çocuklar arasında yabancı IŞİD savaşçılarının ailelerinden olanların da bulunduğunu ekleyen yetkililer, Irak ve Suriyelilerin çoğunlukta olduğu kampta yaklaşık 12 bin yabancı uyruklunun da bulunduğunu ifade ediyor.

Kamp yetkililerinden Cabir Mustafa, AFP muhabirine yaptığı açıklamada, yapılan yardımların yeterli olmadığını, kampta bir insani kriz yaşandığını ifade ediyor.

Yerel kaynaklar ise ölü sayısının ifade edilenden çok daha fazla olduğunu savunuyor.

Kaynak: Mepa News

uygulamabanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.