1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. ENAG: 6 liralık geliri beyan etmediğimiz için hakkımızda soruşturma başlatıldı
ENAG: 6 liralık geliri beyan etmediğimiz için hakkımızda soruşturma başlatıldı

ENAG: 6 liralık geliri beyan etmediğimiz için hakkımızda soruşturma başlatıldı

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) hakkında vergi soruşturması başlatıldı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere alternatif veriler açıklayan ve araştırmalar yürüten Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) hakkında vergi soruşturması başlatıldı.

Bir grup akademisyen ve araştırma grubundan oluşan ENAG’ın kurucusu Prof. Dr. Veysel Ulusoy sosyal medya hesabından, araştırma kuruluşu aleyhinde “6 liralık gelir beyan etmediği için” vergi denetimi başlatıldığını duyurdu.

Sedat Peker’in Sermaye Piyasası Kurulu’nda rüşvet iddiaları sonrası Twitter hesabından Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a seslenen Ulusoy, şunları yazdı:

“6 lira gelirinizi beyan etmemişsiniz diyerek telefon emriyle şahsımıza (ENAG’a) vergi denetimi başlatan maliye bakanına benzer başarılı bir adımı siz adalet bakanından bekliyor bu halk. Yolsuzluk yoksa herkese bulaşır!”

Ulusoy, 23 Şubat’ta da kendisi hakkında vergi incelemesi başlatıldığını duyurmuştu. Ulusoy’a ayrıca görevli olduğu Yeditepe Üniversitesi tarafından disiplin soruşturması açılmıştı.

ENAG, TÜİK’in açıkladığı enflasyon verilerinin güvenilir bulunmaması sonrası bağımsız araştırmacılar tarafından kurulmuştu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022’nin Temmuz ayında 12 aylık tüketici fiyat endeksini (TÜFE) yüzde 79,6 olarak açıklamıştı. ENAG ise aynı dönem için 12 aylık TÜFE'nin yüzde 176 arttığını duyurmuştu.

Kaynak: Amerika'nın Sesi

280.jpg

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum
İlgili Haberler