1. HABERLER

  2. AFRİKA

  3. Eritre: ABD baskısı altındayız ancak Rusya'yı destekliyoruz
Eritre: ABD baskısı altındayız ancak Rusya'yı destekliyoruz

Eritre: ABD baskısı altındayız ancak Rusya'yı destekliyoruz

Eritre Dışişleri Bakanı Osman Salih Muhammed, sürekli ABD'nin baskısı altında olduklarını, ancak bu baskılara boyun eğmediklerini, Rusya'nın adımlarını desteklediklerini dile getirdi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

(Fotoğraf: mid.ru)

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Eritreli mevkidaşı Osman Salih Muhammed ile Soçi'de bir araya geldi.

Lavrov ile Muhammed arasında yapılan görüşmelerde, çeşitli alanlarda iş birliğinin geliştirilmesi meselesinin ele alınmasının yanı sıra ikili ilişkiler masaya yatırıldı.

Eritre Dışişleri Bakanı Muhammed, ortak basın toplantısında, sürekli ABD tarafından köşeye sıkıştırıldıklarını ancak boyun eğmediklerini söyledi.

Muhammed, Birleşmiş Milletler'in Ukrayna'yı işgal eden Rusya'nın kınama kararını desteklememesi nedeniyle ABD'den baskı görüp görmedikleri sorusuna "Her zaman Batı'nın baskısı altındayız, ancak baskılara boyun eğmiyoruz. Rusya'nın yaptığı şeyleri destekliyoruz." yanıtını verdi.

"Ukrayna'daki halkın, Çin'i zayıflatmak için Tayvan civarındaki gerilime benzer şekilde, Rusya'yı bölmek için kullanıldığına" dikkati çeken Muhammed, bu durumu sorumsuz bir politika olarak değerlendirdi.

Eritreli Bakan son olarak Rusya ve Etiyopya'nın Batı'nın saldırgan eylemlerine karşı birlikte hareket ettiğinin ve çok kutuplu dünyanın kurulması konusunda da ortak bir gündeme sahip olduğunun altını çizdi.

Diplomatik ilişkileri 1993'te tesis eden Eritre ve Rusya, ilişkileri güçlendirmeyi hedefliyor.

Eritre, Etiyopya'daki savaş sürecine dahil olduğu gerekçesiyle ABD ve Batılı ülkeler tarafından eleştirilmekteydi.

Kaynak: Mepa News

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler