1. HABERLER

  2. KAFKASLAR

  3. Ermenistan'dan Rusya liderliğindeki askeri ittifaktan ayrılma tehdidi
Ermenistan'dan Rusya liderliğindeki askeri ittifaktan ayrılma tehdidi

Ermenistan'dan Rusya liderliğindeki askeri ittifaktan ayrılma tehdidi

Paşinyan, “Bölgedeki güvenlik sisteminin işlemediğini gördüğümüz için Batılı ortaklarımızla güvenlik konularını görüşmeye başladık." dedi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, ülkesinin Rusya’nın öncülüğünü yaptığı askeri ittifaktan çıkabileceği tehdidinde bulundu.

Paşinyan, Erivan’da düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Ermenistan’ın Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü’nden (KGAÖ) çıkma kararını, eğer bu örgüt sorumluluklarını yerine getirmediği takdirde dışlamıyorum.” diyerek Moskova’ya yönelik son dönemdeki tepkisini dile getirdi.

Paşinyan’nın bu açıklamasının, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile 25 Mayıs’ta Moskova’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in himayesinde yapılacak zirve öncesinde gelmesi özellikle dikkat çekti.

Ülkesinin güvenlik endişeleri için yüzünü Batı ülkelerine döndüğü mesajını veren Paşinyan, “Bölgedeki güvenlik sisteminin işlemediğini gördüğümüz için Batılı ortaklarımızla güvenlik konularını görüşmeye başladık." dedi.

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov ise basına yaptığı açıklamada ülkesinin, KGAÖ faaliyetlerine ortak katılımlar da dahil olmak üzere "Ermeni dostlarıyla diyaloğu sürdürecek" ifadesini kullandı.

Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Belarus ve Ermenistan, 2002'de kurulan KGAÖ'nün diğer üyeleri arasında yer alıyor.

Paşinyan'dan Dağlık Karabağ için önemli açıklama

Nikol Paşinyan, dün yaptığı bir açıklamada Ermenistan'ın Dağlık Karabağ'ı Azerbaycan'a ait olarak tanıyabileceklerinin sinyalini vermişti.

Paşinyan Azerbaycan'ın bölgedeki Ermeni halkın güvenliğini garanti etmesi halinde Dağlık Karabağı Azerbaycan'ın bir parçası olarak tanımaya hazır olacaklarını söyledi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ise dün, Bakü ve Erivan arasında bir barış anlaşması imzalanmasının kaçınılmaz olduğunu belirtmişti.

Kaynak: Euronews, Mepa News

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler