Eşref Gani: Taliban esirlerinin serbest kalmasına ABD değil biz karar veririz

Eşref Gani: Taliban esirlerinin serbest kalmasına ABD değil biz karar veririz

Kabil hükümeti lideri Eşref Gani, ABD ile Taliban arasında imzalanan barış anlaşmasının ardından, Taliban üyesi 5 bin mahkumun serbest bırakılması konusunda herhangi bir taahhüt olmadığını söyledi.

Kabil hükümeti lideri Eşref Gani, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, dün Katar'ın başkenti Doha'da ABD ile Taliban arasında imzalanan "Afganistan'a Barışı Getirme Anlaşması"na ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Anlaşmadaki "ABD ile Taliban arasında mahkum takası yapılmasına" ilişkin maddeye değinen Gani, Taliban üyesi mahkumların Afgan diyaloğu başlamadan önce serbest bırakılmasının yanlış olduğunu ve koşulsuz serbest bırakılmaları konusunda ABD ile hemfikir olmadıklarını dile getirdi.

Taliban üyesi mahkumları serbest bırakma yetkisinin sadece Kabil hükümetinin elinde olduğunu belirten Gani, "Barış sürecinde şeffaflık olmazsa kapalı kapılar ardında imzalanan bir anlaşmanın yarın büyük sorunlara yol açabileceği" uyarısında bulundu.

"5 bin mahkumun serbest bırakılmasının ön koşul olarak kabul edilemeyeceğini, bunun ancak müzakerelerin bir parçası olabileceğini" kaydeden Gani, bu konuda herhangi bir taahhüt olmadığını vurguladı.

Gani, ABD'nin bu konuda herhangi bir yetkisinin olmadığına, Kabil hükümetinin bağımsız ve egemen bir otorite olduğuna ve kimsenin Kabil hükümetini buna mecbur edemeyeceğine dikkati çekerek, Kabil hükümetinin bu mahkumların serbest bırakılmasının ardından tekrar cepheye gitmeyeceklerine emin olması gerektiğinin altını çizdi.

uygulamabanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.