Taliban lideri Heybetullah Ahundzade'den ABD ile anlaşma sonrası ilk açıklama

Taliban lideri Heybetullah Ahundzade'den ABD ile anlaşma sonrası ilk açıklama

ABD ile anlaşmanın imzalanmasının ardından Taliban lideri ilk açıklamasını yaptı.

Taliban lideri Heybetullah Ahundzade ABD ile yapılan barış anlaşması sonrası bir açıklama yayınladı.

Bugün Katar'ın başkenti Doha'da Taliban ile ABD arasındaki anlaşmanın imzalanmasının ardından Taliban lideri ilk açıklamasını yaptı.

Ahundzade, barış sürecine ve Afganlar arası görüşmelere dair önemli ifadeler kullanırken, ülkede genel af ilan ettiklerini belirtti.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"7 Ekim 2001 tarihinde, ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri ülkemize saldırdı, Afgan milletini temsil eden İslam Emirliği, Allah'ın ilahi yardımıyla, 19 yıllık cihad ve mücadelenin ardından Afganistan'ın işgalinin sona erdirilmesi için bir anlaşmaya vardı.

Bu, tüm Müslüman ve mücahit milletin ortak zaferidir, yaklaşık 20 senedir canlarından ve mallarından, abidevi ve fevkalade bir biçimde fedakarlıkta bulunan tüm erkek ve kız kardeşlerimizin.

Afganistan'dan tüm yabancı güçlerin çekilmesine ve gelecekte iç işlerine asla müdahale edilmemesine dair bir anlaşma şüphesiz büyük bir başarıdır.

"İlahi yardımın sonucu"

İslam Emirliği, toplumun her kesimine, bilhassa mücahitlere, şehitlerin ailelerine, hapsedilenlere, yaralananlara, sakat kalanlara, yerlerinden edilenlere ve tüm millete, bu şahane başarı dolayısıyla yürekten tebriklerini sunar. Bu büyük zaferi ilahi yardımın bir neticesi, mücahitlerin kahramanlıkları, milletin samimiyeti, gayretleri, mücadeleleri ve fedakarlıklarının bir sonucu kabul eder.

Bu büyük başarıyı takiben, mücahitlerin ve tüm milletin dikkatini, duruma dair şu müstakbel noktalara çekmek istiyorum:

- İşgalin sona erdirilmesine dair ABD ile yapılan ve milletimizi boyun eğmekten kurtaran bu anlaşma, Allah'tan hususi bir ihsan, yardım ve mükafattır. Bu sebeple, bu başarıyı belirli bir şahsın yahut grubun çalışması olarak değil, Allah'tan bir mükafat ve tüm mücahit milletin fedakarlıklarının bir semeresi olarak görmeliyiz.

"Anlaşmaya uyulmalı"

- İslam Emirliği ve ABD arasında, İslami ilkelere göre ve uluslararası standartlarla uygun biçimde hazırlanmış bu anlaşma bir vaattir ve tüm mücahitlerin ve Afganların buna uyması gerekir. İslam Emirliği'nin hiçbir yetkilisi yahut üyesi, halktan hiçbir kimse bu şartları ihlal etmemelidir ve bunları bir zorunluluk olarak görmelidir. Zira İslam'da hainliğe ve hilekarlığa yer yoktur ve bu büyük bir günahtır. Ancak şayet diğer taraf anlaşmaya karşı çıkar yahut anlaşmayı ihlal ederse, tüm millet güçlü biçimde direnişi sürdürmelidir.

- Mümin Afgan milleti ve özellikle mücahitler Allah'a bu başarılar için şükretmelidir ve daha takvalı, daha dürüst ve daha ihlaslı olmalı, kibirden, gururdan, kendini üstün görmekten ve üstenci tavırdan sakınmalıdır. Zira bunlar cihadın ve zaferin ruhuyla bağdaşmaz.

- ABD ile gerçekleştirilen başarılı müzakereler kanıtlamıştır ki karmaşık meselelere dahi çözüm bulunabilir. Bu müzakerelerin başarısı İslam Emirliği'nden tüm dahili aktörlere bir mesajdır, bizler her türlü rasyonel ve adil çözüme hazırız. Gelin, insanımızın dini ve milli değerleri ışığında bir çözüm bulalım ve Kabil yönetiminin millete karşı zulmü sona ersin.

- İslam Emirliği, dünya ile ve özellikle bölge ülkeleriyle müsbet ikili ilişkileri sürdürmenin gerekliliğine inanır ve komşularıyla ilişkilerinde iyi komşuluk ilkesine bağlıdır.

- Mazlum halkımıza garanti ederiz ki tüm erkek ve kadın vatandaşlarımız, adil ve gerçek bir İslami yönetimin gölgesi altında tüm haklarına sahip olacaklardır.

Genel af ilanı

- İslam Emirliği'ne karşı düşmanca faaliyetlerde yer alanlar yahut İslam Emirliği'ne dair çekinceleri olanların tamamı geçmişte yaptıkları sebebiyle bağışlanmış ve affedilmiştir. Onlarla bir İslami kardeşliğin, milli birliğin ve refah içerisinde bir hayatın peşindeyiz.

- İslam Emirliği kaliteli ilmi ve fenni eğitim, istihdam, ticaret olanakları, kamu sektörlerinde gelişim ve büyüme sağlamak için çalışacaktır. Zira bu tüm Afganların temel hakkıdır ve milli ilerleme, refah ve saadetimiz için bir ihtiyaçtır.

- İslam Emirliği mücahitleri saflarını daha da sağlamlaştırmak, organize etmek ve güçlendirmek için daha çok çalışmalıdır. Öyle ki bir yandan işgalin sona ermesiyle İslami bir sistem kurma ve kardeşlerine refah getirebilme hedeflerini başarsınlar. Diğer yandan da gelecekteki olası istenmeyen olayları engelleyebilsinler, İslami yönetimi koruyabilsinler, barış ve güvenliğe karşı tüm olası tehditlere karşı savaşa hazır olsunlar ve halka hizmet etsinler.

- İslam Emirliği Mümin halkımızın her kesimini, alimleri, aşiret liderlerini, dini liderleri, entelektüelleri, öğretmenleri, öğrencileri ve halkı, birliklerini koruma ve iç sorunlarımıza çözüm bulmak için işbirliği yapmaya çağırıyor. İşgali sona erdirmekte mücahit kardeşleriyle özenle ve sebat ederek çalıştıkları gibi. Öyle ki bu süreç de başarıyla sonuçlanabilsin ve Afganistan'a barış ve adil bir İslami yönetim gelsin.

- Nihai olarak, Katar'a ve muhterem emir Şeyh Tamim bir Hamad el Sani'ye, müzakerelere aracılık ettiği ve bu sürece yardımcı olduğu için şükranlarımı sunuyorum. Aynı zamanda bu sürece yardım eden Pakistan, Özbekistan, Çin, İran, Rusya, Endonezya, Türkmenistan, Kırgızistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve diğer ülkelere de en içten dileklerimi sunuyorum."

Not: Taliban kaynakları tarafından yayınlanan açıklamada kendi kullandıkları dil aynen aktarılmıştır.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
2 Yorum