1. HABERLER

  2. BATI AFRİKA

  3. Fransa: Mali'de El Kaide'nin üst düzey lideri Yahya Ebu Hammam'ı öldürdük
Fransa: Mali'de El Kaide'nin üst düzey lideri Yahya Ebu Hammam'ı öldürdük

Fransa: Mali'de El Kaide'nin üst düzey lideri Yahya Ebu Hammam'ı öldürdük

Fransa, El Kaide'nin üst düzey isimlerinden Yahya Ebu Hammam'ı hava saldırısında öldürdüğünü açıkladı.

A+A-

Fransa, El Kaide'nin üst düzey isimlerinden Yahya Ebu Hammam'ı hava saldırısında öldürdüğünü açıkladı.

Açıklama, Fransa Silahlı Kuvvetler Bakanı Florence Parly'den geldi.

Parly tarafından bugün yapılan açıklamada, El Kaide'nin Batı Afrika'daki kolu Cemaat Nusret el İslam vel Müslimin'in (CNİM) ikinci ismi olan Yahya Ebu Hammam'ın Mali'de düzenlenen bir saldırıda öldürüldüğünü duyurdu.

Florence Parly, Ebu Hammam'ın bölge ülkeleriyle ortak değerlerini ve çıkarlarını hedef alan saldırıların arkasındaki isim olduğunu dile getirdi. Saldırının hava ve karadan ortak şekilde organize edildiği ifade edildi.

Fransa Savunma Bakanlığı'nın internet sitesinden yapılan açıklamada, saldırının ülkenin kuzeyindeki Timbuktu bölgesinde gerçekleştirildiği ifade edildi.

Açıklamada, hava destekli Fransız güçlerinin, Ebu Hammam'ın da bulunduğu konvoyu hedef aldığı, saldırıda aralarında Ebu Hammam'ın da bulunduğu 11 El Kaide mensubunun öldürüldüğü belirtilirken, Ebu Hammam'ın iki yardımcısının da saldırıda öldürüldüğü ifade edildi.

Yahya Ebu Hammam

Yahya Ebu Hammam kimdir?

Asıl ismi Cemil Okocha olan ve 1978-1979 yıllarında doğduğu belirtilen Ebu Hammam, 1997 yılından bu yana silahlı gruplar içinde faaldi ve 2000'li yılların başından bu yana El Kaide içerisinde varlık gösteriyordu. Cezayirli El Kaide lideri, Batı Afrika'nın birçok ülkesinde El Kaide adına faaliyet gösterdi.

Yahya Ebu Hammam, Mali'de cihat yanlısı grupların yükseliş aşamasında Timbuktu bölgesinin yöneticiliğini yapmıştı.

2013 yılında ABD tarafından terör listesine alınan Ebu Hammam, 2017 yılında kuruluşu ilan edilen CNİM'in ikinci ismiydi.

Kaynak: Mepa News

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler