1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Fransa: NATO Türkiye'ye karşı sessiz kalmamalı
Fransa: NATO Türkiye'ye karşı sessiz kalmamalı

Fransa: NATO Türkiye'ye karşı sessiz kalmamalı

Fransa, NATO'nun Türkiye'ye karşı 'başını kuma gömüp' sessiz kalmaması çağrısında bulundu.

A+A-

"Türkiye sorunu göz ardı edilmemeli, mücadele etmeli" diyen Fransa Savunma Bakanlığı'ndan bir yetkili, "NATO, Türkiye'nin müttefiklerine yönelik son tutumu konusunda başını kuma gömmemeli." ifadesini kullandı.

Türk donanmasını NATO misyonu yürüten bir Fransız savaş gemisini taciz etmekle suçlayan ancak adı açıklanmayan aynı yetkili, şöyle konuştu:

"İttifak içerisinde karmaşık zamanlar olduğunu biliyoruz ancak deve kuşu olamayız ve NATO'da bir Türkiye sorunu olmadığını iddia edemeyiz. Bunu görmek, söylemek ve ele almak zorundayız."

Reuters'ın haberine göre Fransız yetkili, bu açıklamayı NATO Savunma Bakanları toplantısı öncesinde yaptı.

Öte yandan AFP'nin haberine göre Paris, Türkiye'nin Akdeniz'deki manevrasını kınadı.

Ayrıca Fransa, pazar günü, 'Türkiye'nin Libya'daki çatışmaya "saldırgan" şekilde müdahale ettiğini ve bunun kabul edilemez olduğunu belirtmiş ve NATO müttefiki Türkiye'yi, BM silah ambargosunu ihlal etmekle suçlamıştı.

Türkiye: Esas endişe duyulması gereken, Fransa'nın karanlık ilişkileri

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, "Fransa, Suriye'de olduğu gibi karanlık işler peşinde koşmakta, bölgedeki bazı ülkelerin taşeronluğunu yapmaktadır" açıklaması ile Paris'e yanıt vermişti.

Bakanlığın 16 Haziran tarihli açıklamasında, "Türkiye'nin Libya'daki faaliyetleri meşruyken, Fransa Suriye’de olduğu gibi karanlık işler peşinde koşmakta, bölgedeki bazı ülkelerin taşeronluğunu yapmaktadır. Esas endişe duyulması gereken Fransa'nın işte bu karanlık ilişkileridir. Bir NATO müttefikinin bu şekilde davranması kabul edilebilir bir durum değildir." ifadeleri yer aldı.

Ayrıca açıklamada, Türkiye'nin Libya'da kalıcı barış ve istikrarın sağlanması amacıyla BM himayesinde yürütülen çabalara destek vermeye devam edeceği dile getirildi.

twtcanli.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum
İlgili Haberler