1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Fransa'da 'emeklilik' protestolarında göstericiler ile polis arasında çatışma
Fransa'da 'emeklilik' protestolarında göstericiler ile polis arasında çatışma

Fransa'da 'emeklilik' protestolarında göstericiler ile polis arasında çatışma

Fransa'nın başkenti Paris'te ve birçok yerleşim yerinde hükümetin emeklilik yaşının yükseltilmesini amaçlayan reform tasarısına yönelik protestolarda, göstericiler ile polis arasında çatışmalar yaşandı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Fransa'nın başkenti Paris'te hükümetin emeklilik yaşının yükseltilmesini öngören reform tasarısına karşı yapılan gösterilere polis müdahale etti.

Euronews'in haberine göre, Polis parlamento binası yakınlarındaki Concorde meydanında toplanan protestoculara karşı göz yaşartıcı gaz kullandı.

Fransa Başbakanı Borne, perşembe günü emeklilik reformuna dair tasarı için Anayasa'nın 49. maddesinin 3. fıkrasının uygulanacağını açıklamıştı.

Söz konusu Anayasa maddesine göre, bir yasa tasarısı meclisten oylama yapılmadan geçebiliyor.

Fransa Başbakanı Borne'nin konuya ilişkin açıklamaları sonrasında başkent başta olmak üzere ülkenin birçok yerleşiminde halk durumu protesto etmeye başlamış ve kolluk kuvvetleri de devreye girmişti.

Polis, başkent Paris'te göstericileri meydandan çıkartmış, protestocular ise dağıldıkları ara sokaklarda bazı kamu mallarını ateşe vermişti.

tg-003.jpg

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler