1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Fransa'daki protestolarda 'Rus parmağı' şüphesi
Fransa'daki protestolarda 'Rus parmağı' şüphesi

Fransa'daki protestolarda 'Rus parmağı' şüphesi

Akaryakıt zamlarını protesto eden 'Sarı Yelekliler'in gösterilerini engel olamayan Fransa, bu olayların ardında Rusya'nın olup olmadığını soruşturuyor.

A+A-

Rusya'yla bağlantılı olduğu iddia edilen yüzlerce sosyal medya hesabı üzerinden "Fransa'daki sokak protestolarının boyutunu büyütme" amacını taşıyan paylaşımların yapıldığını gözlemlediğini" öne süre Fransa Savunma ve Ulusal Güvenlik Genel Sekreterliği'nin, Moskova'nın Sarı Yelekliler'in sürdürdüğü protestolarda herhangi bir etkisinin olup olmadığını araştırmaya başladığı öğrenildi.

Konuyla ilgili bir soruyu yanıtlayan Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, "Bu söylentileri duydum. Soruşturmanın sonuçlarına bakacağız. Olgular belirlenmediği sürece yorum yapmayacağım" şekline konuştu.

Rusya: Bizim müdahalemiz yok

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov konuyla ilgili yaptığı açıklamada Rusya'nın Fransa'daki hükümet karşıtı protestoları kışkırttığı yönündeki iddiaların 'iftira' olduğunu söyledi.

Fransa dahil herhangi bir ülkenin içişlerine karışmadıklarını belirten Peskov, "Biz müdahale etmedik ve müdahale etmeyeceğiz" ifadesini kullandı.

Times yazmıştı

Times gazetesi de Twitter'da Rusya'yla bağlantılı olduğu iddia edilen yüzlerce hesabın gösterilerin büyümesinde rolü olduğu yönünde bir analiz yayınlamıştı. Olaylarla ilgili çok sayıda paylaşımın yapıldığı dikkat çekilen analizde Fransız güvenlik güçlerinin özellikle dezenformasyon içeren paylaşımlardan rahatsızlık duyduğu belirtilmişti.

Üç haftayı aşkın bir süredir akaryakıt zamlarına karşı başlayan gösteriler başta başkent Paris olmak üzere Fransa geneline yayıldı. Ekonomik şartların iyileştirilmesi ve Macron yönetiminin değişmesi talebiyle genişleyen gösteriler polisle çatışmaya ve yağmalama olaylarına dönüştü.

Ülkede son yıllarda görülen en şiddetli protesto gösterileri sonunda hükümet geri adım atarak akaryakıta yapılan zamları gelecek yılın bütçesinden çıkardı. Ancak bu adımı yeterli görmeyen göstericiler eylemlerine devam etme kararı aldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
İlgili Haberler