1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Fransız savaş uçakları Doğu Akdeniz'de devriye için Güney Kıbrıs'ta
Fransız savaş uçakları Doğu Akdeniz'de devriye için Güney Kıbrıs'ta

Fransız savaş uçakları Doğu Akdeniz'de devriye için Güney Kıbrıs'ta

Fransa Hava Kuvvetlerine ait iki savaş uçağı ve bir nakliye uçağının Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne iniş yaptığı belirtildi.

A+A-

Politis gazetesinde yer alan habere göre, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile Fransa arasında 1 Ağustos'ta yürürlüğe giren savunma iş birliği anlaşması kapsamında, Fransa Hava Kuvvetlerine ait Rafale tipi 2 savaş uçağı ve C-130 tipi nakliye uçağı Baf'ta yer alan Andreas Papandreu Hava Üssüne indi.

Birkaç gün Baf'ta kalacak Fransız uçakları, Doğu Akdeniz'de, Rum kesiminin tek taraflı ilan ettiği münhasır ekonomik bölge içerisinde devriye görevi gerçekleştirecek ve Fransa'nın bölgedeki deniz kuvvetleriyle iş birliği yapacak.

Eylül ayında Fransa ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) arasında hava tatbikatı yapılması planlanırken, bu tatbikata başka ülkelerin de katılabileceği ifade ediliyor.

Rum basınında 6 Ağustos'ta yer alan haberlerde, Fransa ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi arasında 2017'de imzalanan savunma iş birliği anlaşmasının ay başında yürürlüğe girdiği açıklanmıştı.

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler