Grip mi daha ölümcül koronavirüs mü?

Grip mi daha ölümcül koronavirüs mü?

Bir hastalığın ne kadar 'ölümcül' olduğu bu hastalığın insan hayatını ne kadar tehdit ettiği ile ilgili.

Çin'de görülen ve hızla yayılan yeni tip koronavirüs Covid-19'un yol açtığı can kayıpları, hastalıkla ilgili korku ve paniğe zemin hazırladı. Oysa karamsar düşünmeden önce 'ölümlü' ile 'ölümcül' arasındaki farkı mercek altına almak gerekiyor.

Bir hastalığın ne kadar 'ölümcül' olduğu bu hastalığın insan hayatını ne kadar tehdit ettiği ile ilgili. Ölümle sonuçlanması iyileşme olasılığına göre yüksek olan hastalıklar 'ölümcül' olarak niteleniyor.

'Ölümlü' dendiğinde ise hastalığın yayılma hızı, menzili ve rakamlar devreye giriyor.

Covid-19 ile ilgili istatistiklere göre virüse yakalananlar arasında hayatını kaybedenlerin oranı yüzde 2.3 civarında. Fakat 45 bin hasta üzerinden elde edilen bu rakam henüz kesin bir veri olarak kabul edilmiyor. Zira, Covid-19'u hafif semptomlarla atlatıp virüsü taşıdığı teşhis edilmeyen kişi sayısı net olarak bilinmediğinden, büyük resmi görmek şimdilik pek mümkün değil.

SARS, Covid-19, influenza... Ölüm oranları neler?

İlk kez Hong Kong'da görülen, koronavirüs çeşitlerinden SARS-CoV'un neden olduğu şiddetli akut solunum yolu sendromu (SARS), 2002-2003 yılında 8 bin civarında kişiyi etkilemiş, virüsü kapanların yüzde 10'u hayatını kaybetmişti.

Aralık ayında ortaya çıkan Covid-19 virüsü ise şu ana kadar 73 binden fazla kişide görüldü, bin 873 kişi ise virüsten yaşamını yitirdi.

Normal grip olarak bilinen influenzada ölüm oranı 0.1 yüzdelikle çok düşük olmasına rağmen, her yıl doğrudan veya dolaylı olarak yarım milyondan fazla kişi gribe yakalanarak hayatını kaybediyor.

haber-altliklari-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.