1. HABERLER

  2. LATİN AMERİKA

  3. Guaido: Venezuela'nın altınlarını Maduro'ya vermeyin
Guaido: Venezuela'nın altınlarını Maduro'ya vermeyin

Guaido: Venezuela'nın altınlarını Maduro'ya vermeyin

Venezuela'da kendini geçici devlet başkanı ilan eden Guaido, İngiltere Başbakanı May ve Merkez Bankası Başkanı Carney'e mektup yazarak Venezuela'nın altın rezervlerinin Maduro'ya verilmemesini istedi.

BBC Türkçe
A+A-

Venezuela'da kendisini ülkenin lideri ilan eden Meclis Başkanı Juan Guaido'nun İngiltere Başbakanı Theresa May ve Merkez Bankası Başkanı Alan Carney'e bir mektup yazıp, Venezuela'nın İngiltere'deki ülkedeki altın rezervlerinin Cumhurbaşkanı Niclolas Maduro'ya verilmemesini istediği belirtildi.

Daily Telegraph'ta yer alan habere göre, 35 yaşındaki Meclis Başkanı Guaido mektubunda "Bize bu gayrimeşru işlemi durdurmanızı istemek izin yazıyorum. Bu para transfer edilirse bu gayrimeşru ve yozlaşmış Nicolas Maduro rejimi tarafından Veneuela halkını baskı altına almak ve zulmetmek için kullanılacak." denildi.

Gazete, İngiltere'nin Latin Amerika ülkelerinden sorumlu Bakan Yardımcısı Alan Duncan'ın da Merkez Bankası'nın 1 milyar dolar değerindeki altını serbest bırakmaması çağrısında bulunduğunu belirtiyor.

Haberde Duncan'ın "Merkez Bankası önemli miktarda Venezuela altınını tutuyor. Bu onların kararı, hükümetin değil. Birçok ülkenin Nicolas Maduro'nun meşruiyetini sorguladığını ve Juan Guaido'yu tanıdıklarını göz önüne alacaklarından şüphe yok." şeklindeki sözlerine yer veriliyor.

"Daha önce iki kez reddedildi"

Gazete, İngiltere Merkez Bankası'na yapılan her altın serbest bırakılması talebinin, yeni bir risk değerlendirmesi sürecini beraberinde getireceğini vurguluyor.

Daily Telegraph Venezuela'da yayımlanan Carcas Chronicles'ın haberine göre Merkez Bankası "uyumla ilgili nedenler" yüzünden daha önce iki kez Venezuela hükümetinin altın serbest bırakılması talebini reddettiğini söylüyor.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamadaysa, bankanın herhangi bir müşterisiyle ilişkileri konusunda yorum yapmayacağı ve kurumun "tüm faaliyetlerinde en yüksek risk yönetimi standartlarına ve tüm ilgili yasal düzenlemelere uygun davrandığı" söyleniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler