Güney Kore, Kuzey Kore'nin dronlarına karşı hava savunmasını güçlendirecek

Güney Kore, Kuzey Kore'nin dronlarına karşı hava savunmasını güçlendirecek

Güney Kore, Kuzey Kore'nin drone'larla ülke topraklarının içlerine kadar girmesi sonrası hava savunmasını güçlendireceğini açıkladı.

(Fotoğraf: Republic of Korea Armed Forces)

Güney Kore, Kuzey Kore'ye ait insansız hava araçlarının başkent Seul semalarına kadar gelip tespit edilememesi sonrası hava savunma sistemlerindeki açığı gidermeye yönelik adımlar atma kararı aldı.

Kuzey Kore insansız hava araçları sınır hattını ihlal ederek başkente girmesi sonrası Güney Kore yönetimi yeterince önlem alamaması sebebiyle eleştirilere tabi tutulmuştu.

Son olarak Güney Kore Savunma Bakanlığı, 2023-27 orta vadeli savunma planını genişletme niyetine sahip olduğunu açıkladı.

Bakanlık tarafından çarşamba günü yapılan açıklamada, önümüzdeki 5 yıl içinde hava savunma mekanizmalarının güçlendirilmesine 560 milyon Güney Kore Wonu (441,26 milyon ABD Doları) harcanması düşünülüyor.

Bu kapsamda bir hava lazer sistemi ve bir sinyal bozucu dahil olmak üzere dışarıdan Güney Kore topraklarına tehdit oluşturacak dronlara karşı dört projenin hayata geçirilmesi planlanıyor.

Güney Kore ordusunun hizmetine ayrıca bir dron biriminin verilmesi gündemde.

Savunma Bakanlığından bir yetkili yaptığı açıklamada lazer sisteminin test aşamasında olduğunu ve 2027 yılında konuşlandırılmasının beklendiğini söyledi.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol, Kuzey Kore'ye ait drone'ların ülke topraklarının içlerine kadar girmesi sonrası orduyu ağır eleştiri yağmuruna tutmuştu.

Ordu ise çok küçük boyutlarda oldukları için Kuzey Kore dronlarını önleyemediklerini söylemişti.

Kaynak: Mepa News

280.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.