1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Hamaney: ABD İran ekonomisini çökertmek istiyor
Hamaney: ABD İran ekonomisini çökertmek istiyor

Hamaney: ABD İran ekonomisini çökertmek istiyor

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, ABD'nin yaptırım politikalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Independent Türkçe
A+A-

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, ABD'nin yaptırım politikalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Kurban Bayramı münasebetiyle devlet televizyonunda konuşma yapan Hamaney, ABD'nin "azami baskı" adını verdiği İran'a yönelik yaptırımlarına değinerek, "Amerikalıların İran ulusuna karşı uyguladığı yaptırımlar, şüphesiz büyük bir suçtur. Görünüşte yaptırımlar İslam Cumhuriyeti'ne yönelik olabilir ancak aslında bu yaptırımlar İran halkının tümüne karşı uygulanmaktadır" ifadelerini kullandı.

ABD'nin yaptırımlarla kısa, orta ve uzun vadede hedefleri olduğuna dikkati çeken Hamaney, Washington'un kısa vadede halkı rejimle karşı karşıya getirmeyi, orta vadede İran'ın kalkınmasını engellemeyi ve uzun vadede ise ülke ekonomisini çökertmeyi hedeflediğini ifade etti.

Yaptırımların ülkeye etkilerini değerlendiren Hamaney, şöyle devam etti:

"Şüphesiz, yaptırımlar bizim için sorunlara neden olmuştur ancak tüm sorunlar yaptırımlardan kaynaklanmıyor. Sorunlar bazen yönetim sorunlarından kaynaklanıyor ve son zamanlarda da koronavirüsle bağlantılı sorunlar ortaya çıktı."

Hamaney, ABD ile müzakere ihtimalini reddetti

ABD ile müzakere ihtimalini de reddeden Hamaney, ABD ile müzakerenin İran'ın bölgesel güç rolünden, nükleer teknolojiden ve caydırıcı askeri gücünden vazgeçerek, savunmasız bir hale gelmesi anlamını taşıdığını ifade ederek, "Bu yüzden ABD ile müzakere etmeyeceğimizi söylüyorum" dedi.

Hamaney, ABD Başkanı Donald Trump'ı işaret ederek, "Elbette müzakereden ABD'de iktidarda olan bu yaşlı adam faydalanacak. Kendisi için veya seçimlerde müzakereyi kullanacak" diye konuştu.

"Avrupa ülkeleri içi boş sözlerle ekonomimizi sekteye uğrattı"

ABD'nin Mayıs 2018'de nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından İran'ın anlaşmadaki çıkarlarının korunacağına dair Avrupa ülkeleri tarafından verilen sözlerin yerine getirilmediğini söyleyen İran lideri Hamaney, "İçi boş sözlerle bizi geriye ittiler ve ekonomimizi sekteye uğrattılar." diyerek tepkisini dile getirdi.

Son günlerde döviz kurlarında yaşanan artışı ve hükümetin ülkedeki sorunlara yönelik yaklaşımını da değerlendiren Hamaney, şunları ifade etti:

"Para biriminin dizginlerini kırması ve günden güne artması kabul edilemez. Aldığım raporlarda bunun ekonomik nedenlerden daha fazla güvenlik ve siyasi nedenleri olduğu görülüyor. Hükümet, bazı alanlarda iyi işler yapmıştır ancak her alanda bunun böyle olduğu söylenemez. İnşallah (gelecek yıl düzenlenecek seçimlerden sonra) göreve gelecek yeni hükümet, işleri daha fazla ciddiyetle ele alacaktır"

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin başındaki hükümetin son döneminde olduğunu hatırlatan Hamaney, "Bu yedi yıl boyunca hükümet elinden geleni yaptı" dedi.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler