Hamas: BAE Ortadoğu ülkelerini İsrail'in güdümüne sokmaya çalışıyor

Hamas: BAE Ortadoğu ülkelerini İsrail'in güdümüne sokmaya çalışıyor

Hamas Sözcüsü Hazım Kasım, Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Enver Karkaş’ın açıklamalarının İsrail ile normalleşme sürecinin birer tezahürü olduğunu belirtti.

İslami Direniş Haraketi (Hamas) Sözcüsü Hazım Kasım Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Karkaş’ın İsrail ile ilişkiler kurmanın gerekliliğini belirten açıklamalarının İsrail ile normalleşme sürecinin birer tezahürü olduğunu belirtti.

BAE Dışişleri Bakanı, geçen günlerde yaptığı açıklamalarda, siyasi ihtilaflara rağmen BAE’nin İsrail ile işbirliği yapmasının zaruri bir durum olduğunu söylemişti.

Filistin Enformasyon Merkezi'nin haberine göre, basın açıklaması düzenleyen Hamas sözcüsü Kasım, Karkaş’ın ifadelerini kınayarak, “Söz konusu açıklamaların, Arap kamuoyunu yansıtmadığını ve aynı şekilde Arap Birliği’nin işgalci İsrail hakkında aldığı kararlara aykırı olduğunu” vurguladı.

Arap ülkelerinin İsrail’le ilişkilerinde stratejik bir değişikliğe gitmesi gerektiğini aktaran BAE Dışişleri Bakanı Karkaş’ın Ortadoğu ülkelerini İsrail’in hâkimiyeti altına sokmaya çalıştığını söyleyen Kasım, “Bölgedeki bazı kesimlerin İsrail ile normalleşme gayretlerinin, Arap ülkelerinin ulusal güvenliğine zarar vermesinin yanı sıra sadece Siyonist İsrail’in ekmeğine yağ sürdüğünü” ifade etti.

BAE, Arap ülkelerinin İsrail’le ilişkilerinde stratejik bir değişikliğe gitmesi gerektiğini açıklamıştı.

Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait National gazetesine demeç veren BAE Dışişleri Bakanı Enver Karkaş, onlarca yıldır İsrail’e karşı izlenen boykot politikasının yanlış oluğunu belirterek Arapların İsrail’le ilişkilerinde stratejik bir değişikliğe gitmesi gerektiğini söylemişti.

tg-003.jpg

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.