1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Hamas: Elimizde Filistinli esirleri özgürlüğüne kavuşturacak güçlü belgeler var
Hamas: Elimizde Filistinli esirleri özgürlüğüne kavuşturacak güçlü belgeler var

Hamas: Elimizde Filistinli esirleri özgürlüğüne kavuşturacak güçlü belgeler var

Hamas, ellerinde İsrail hapishanelerindeki Filistinli esirlerin serbest bırakılmasını sağlayacak güçlü belgeler olduğunu açıkladı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) sözcüsü Abdullatif el-Kanu, İsrail hapishanelerindeki Filistinli esirlerin özgürlüklerine kavuştuğu 'Esirlere Vefa' anlaşmasının altıncı yıl dönümü nedeniyle açıklamalarda bulundu.

Filistin Enformasyon Merkezi'nin haberine göre, hapishanelerdeki Filistinli esirlere karşı vefalı olduklarını ifade eden el-Kanu, “Hamas’ın elinde, işgal zindanlarındaki esirlerin serbest bırakılmasını sağlayacak güçlü belgeler bulunuyor. Hamas, taleplerine boyun eğmesi için işgalci İsrail’i zor durumda bırakabilir.” ifadelerini kullandı.    

Hamas ile İsrail arasında aracılar vasıtasıyla gerçekleşen 'Esirlere Vefa' takas anlaşması kapsamında bazı eski esirlerin tekrar tutuklandığına değinen el-Kanu, “Anlaşmalara aykırı davranma işgalci İsrail’in mayasında var.” şeklinde konuştu.

Hamas sözcüsü el-Kanu, Filistinli esirlerin sıkıntılardan kurtulacakları ve özgür olacakları günün yakın olduğunu söyledi.

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail'in 2014'te Gazze'ye yönelik saldırıları sırasında 2'si asker 4 İsraillinin ellerinde olduğunu açıklamıştı. Kassam Tugayları, bu kişilerin durumu hakkında ise herhangi bir bilgi vermemişti.

Hamas ile İsrail arasında 18 Ekim 2011'de yapılan takas anlaşmasıyla 2006'da esir alınan İsrail askeri Gilad Şalit'e karşılık 1027 Filistinli esir serbest bırakılmıştı.

facebanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum
İlgili Haberler