1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. HDP'li Cizre belediyesine kayyum atandı
HDP'li Cizre belediyesine kayyum atandı

HDP'li Cizre belediyesine kayyum atandı

Hakkındaki soruşturma nedeniyle görevinden uzaklaştırılan HDP'li Cizre Belediye Belediye Başkanı Mehmet Zırığ'ın yerine Kaymakam Davut Sinanoğlu kayyum olarak atandı.

Deutsche Welle
A+A-

Şırnak’ın Cizre ilçesinin HDP'li Belediye Başkanı Mehmet Zırığ görevden alındı. Zırığ hakkındaki soruşturmalar nedeniyle yerine Şırnak Valiliği tarafından Kaymakam Davut Sinanoğlu Belediye Başkanvekili olarak atandı.

Şırnak Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Zırığ hakkında "suçu ve suçluyu övme ve terör örgütü propagandası yapma” soruşturmaları devam ettiği ve "terör örgütüne üye olma” suçundan yargılandığı gerekçesiyle "geçici tedbir olarak görevinden uzaklaştırıldığı” belirtildi.

HDP'li Mehmet Zırığ, 31 Mart'taki yerel seçimlerde oyların yaklaşık yüzde 77'sini alarak Cizre Belediye Başkanı seçilmişti.

Zırığ'ın görevden alınarak yerine kayyum atanması ile birlikte, 31 Mart'tan bu yana üçü büyükşehir olmak üzere toplam 13 HDP'li belediye başkanının yerine kayyum getirilmiş oldu.

Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye başkanlarının 19 Ağustos'ta görevden alınarak, HDP'li siyasetçilerin yerine bu illerin valilerinin görevlendirilmesi Avrupa'da da tepki toplamıştı.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler