1. HABERLER

  2. ASYA

  3. Hindistan Keşmir'in en büyük camisinde 13 haftadır cuma namazına izin vermiyor
Hindistan Keşmir'in en büyük camisinde 13 haftadır cuma namazına izin vermiyor

Hindistan Keşmir'in en büyük camisinde 13 haftadır cuma namazına izin vermiyor

Hint yönetimi, Hindistan yönetimindeki Keşmir'in en büyük camisi olan Camia Mescid'i 13 haftadır cuma namazlarına kapalı tutuyor.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Hint yönetimi, Hindistan yönetimindeki Keşmir'in en büyük camisi olan Camia Mescid'i 13 haftadır cuma namazlarına kapalı tutuyor.

Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre, Hint işgalindeki Keşmir'in başkenti Srinagar'daki cami, Hindistan'ın Keşmir'i ilhak kararının ardından cumaları kapalı tutuluyor.

Hint yönetiminin bununla, bölgede geniş çaplı protestoların önüne geçmeyi amaçladığı tahmin ediliyor.

1402 yılında inşası tamamlanan cami, Keşmirli Müslümanlar için dini öneminin yanı sıra siyasi olarak da önem arz eden bir yapı.

Aynı zamanda bölgedeki Müslümanlar için önemli dini merkezlerden kabul edilen Hazretbal Türbesi de kapalı tutuluyor.

Hindistan'ın ilhak kararının resmi olarak uygulamaya girmesinin ardından bölgede krizin daha da derinleşeceği tahmin ediliyor.

Ne olmuştu?

İktidardaki Hindu milliyetçisi Bharatiya Janata Partisi (BJP), seçim vaadi olarak sunduğu Keşmir'in özel statüsünü kaldırma kararını 5 Ağustos'ta uygulamıştı.

Bu kapsamda, anayasanın Keşmir'e özel statü veren 370 ve 35A maddeleri kaldırılmıştı.

Yürürlükten kaldırılan maddelerle Keşmir dışındaki Hindistanlıların bölgede yerleşmesi, mülk satın alması, yerel hükümete memurluk yapması ve bölgede akademisyenlik yapması yasaklanıyordu.

Aynı zamanda bu maddeler bölge yönetiminin çoğu meselede kendi kanunlarını çıkarabilmesini sağlıyordu.

Keşmir'in demografisini ve siyasi yapısını koruyan maddelerin ortadan kalkmasının ardından, bölgeyi en hafif ihtimalle bir demografik kriz beklediği ifade ediliyordu.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler