1. HABERLER

  2. ASYA

  3. Keşmir'de Hindistan'ın ilhak kararı sonrası 13 bin kişi 'kayboldu'
Keşmir'de Hindistan'ın ilhak kararı sonrası 13 bin kişi 'kayboldu'

Keşmir'de Hindistan'ın ilhak kararı sonrası 13 bin kişi 'kayboldu'

Hindistan kontrolünde bulunan Cammu Keşmir'de, özel statünün kaldırıldığı 5 Ağustos tarihinden bu yana 13 bin genç erkeğin kaybolduğu bildirildi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Hindistan Müslüman Kadınlar Forumu (MWF), Ulusal Hint Kadınları Federasyonu (NFIW) ve İlerici Kadınlar Örgütü (PMS) tarafından 17-21 Eylül'de Cammu Keşmir'de yapılan saha araştırması sonucu hazırlanan "Gerçeği Bulma Raporu", düzenlenen basın toplantısında duyuruldu. 

Rapora ilişkin detayları paylaşan MWF Başkanı Syeda Hameed, "Cammu Keşmir yaşam şartlarının her alanda insani olmaktan uzak olduğu bir bölge." dedi.

Yakınları kaybolan ailelerle görüştüklerini aktaran Hameed, "Keşmir'de 5 Ağustos'tan bu yana yaklaşık 13 bin genç erkek kayboldu. Konuştuğumuz insanlar Hint askerlerinin gençleri yakaladığını, aileleri çocukları kurtarmak isterse onlardan 20 bin ila 60 bin Hintistan rupisi (Bin 500 ila 5 bin lira) para istediklerini söyledi." diye konuştu.

Bazı ailelerin çocuklarını tekrar göremediğini söyleyen Hameed, "Hint askerlerinin Keşmirli gençlere olan nefreti yüzünden Keşmirliler kapı sertçe çalındığında kapıyı açmak için yaşlı birini yolluyor. O yaşlı, gençleri kurtarır diye bekliyorlar ancak Hint tokadı herkesin yüzüne iniyor." ifadelerini kullandı.

Evlerde akşam namazının ardından ışıkların kapatıldığını anlatan Hameed, bu yasak ile sokağa çıkma yasağı delindiği takdirde askerlerin evlere baskın yaparak tüm erkekleri gözaltına aldığını belirtti. Cammu Keşmir'in, askerlerin geldiğini anlamak için köpek besleyen, telefon ışığıyla evde hareket eden insanların yaşadığı bir yere dönüştüğünü dile getiren Hameed, "Keşmir'de hayatın normale dönmeye başladığını söyleyen herkes gerçeği gizliyor ve yalan söylüyor." ifadesini kullandı.

instabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler