1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. "Hizbullah Maduro hükümetinin desteğiyle Venezuela'da uyuşturucu ticareti yapıyor"
"Hizbullah Maduro hükümetinin desteğiyle Venezuela'da uyuşturucu ticareti yapıyor"

"Hizbullah Maduro hükümetinin desteğiyle Venezuela'da uyuşturucu ticareti yapıyor"

Lübnan merkezli Şii milis grup Hizbullah'ın, Venezuela'da kapsamlı bir uyuşturucu trafiğinin merkezinde olduğu öne sürülüyor.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Lübnan merkezli Şii milis grup Hizbullah'ın, Venezuela'da kapsamlı bir uyuşturucu trafiğinin merkezinde olduğu öne sürülüyor.

New York Times'ın Venezuelalı kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Maduro'ya yakın isimlerden Tareck El Aissami, Hizbullah'ın bölgedeki rolüne kaynaklık eden biri.

İçişleri, Adalet, Sanayi ve Üretim gibi bakanlıkların yanı sıra valilik ve başkan yardımcılığı da yapan Aissami'nin kökenleri Suriye'ye dayanıyor.

Aslen bir Dürzi olan siyasetçinin, İran destekli Şii milis grup Hizbullah'ın Venezuela'daki varlığına olan desteği, iddialara göre birçok belgeyle kanıtlanmış durumda.

İddialara göre Aissami Hizbullah mensuplarının ülkeye sızmasına yardımcı olurken, kendisi de Hizbullah'ın bölgedeki varlığından çıkar elde ediyor. New York Times, Dürzi siyasetçinin bu yolla oldukça ciddi miktarda gelir elde ettiğini ifade ediyor.

Aissami hakkında düzenlenen dosyalarda, Tareck El Aissami ve babasının bölgede Hizbullah'ın casusluk ve uyuşturucu ağını yaymasına yardımcı olduğuna dair bilgiler yer alıyor.

ABD 2008 yılında farklı bir Venezuelalı diplomatı, Hizbullah üyelerinin ülkeye getirilmesine yardım ettiği gerekçesiyle yaptırım listesine almıştı.

Son yıllarda İran'ın içerisinde bulunduğu ekonomik kriz nedeniyle kendisine bağlı milis grupları fonlamakta zorlandığı biliniyor. İran bağlantılı en kapsamlı milis grup olan Hizbullah'ın Güney Amerika'da uyuşturucu ticareti yaparak gelir elde ettiği ve bölgede kendi ağını organize ettiği uzun süredir gündeme geliyordu.

Kaynak: Mepa News

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler