1. HABERLER

  2. SURİYE

  3. ​İdlib'de son iki hafta içerisinde 235 bin kişi yerinden edildi
​İdlib'de son iki hafta içerisinde 235 bin kişi yerinden edildi

​İdlib'de son iki hafta içerisinde 235 bin kişi yerinden edildi

Birleşmiş Milletler son iki hafta içerisinde Esed güçleri ve müttefiki Rusya tarafından Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib'e düzenlenen saldırılar nedeniyle 235 bin kişinin yerinden olduğunu açıkladı.

Deutsche Welle
A+A-

Birleşmiş Milletler'in verdiği rakamlara göre Suriye'nin İdlib vilayetinde çatışmalar nedeniyle 12-25 Aralık tarihleri arasında yaşadıkları yeri terk eden sivillerin sayısı 235 bini geçti. BM, Rusya destekli Esed güçlerinin bombardımanı ve çatışmalar nedeniyle oluşan kitlesel göç sonucunda Maaret el Numan kenti etrafındaki bölgenin "hemen hemen boşaldığını" duyurdu.

BM, kaçan sivillerin Serakib, Ariha, İdlib gibi kentlere ya da Suriye’nin Türkiye sınırındaki sığınmacı kamplarına gitmeye çalıştığını aktardı. Serakib kentine ulaşanların da çatışmaların buraya da sıçrayacağı düşüncesiyle tekrar kuzeye doğru hareket ettikleri belirtildi. Binlerce kişinin Halep'in kuzeyindeki Afrin ve El Bab kasabalarına kaçtığı, onlarca ailenin de Halep'in rejimin kontrolünde bulunan bölgelerine sığındığı ifade edildi. Fransız haber ajansı AFP tıka basa dolu araçlardan uzun konvoyların oluştuğunu duyurdu.

İdlib’de Türkiye ile Rusya’nın arabuluculuğu ile Eylül 2018'de ateşkes sağlanmıştı. Esed rejimine bağlı güçler 30 Nisan 2019 tarihinde muhalifleri Hama ve İdlib'den çıkartmak için Rusya'nın da desteğiyle operasyon başlatmıştı.

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi'nin (OCHA) verilerine göre Nisan ayı sonu ile Ağustos ayı sonu arasında yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kalan sivillerin sayısı, 400 bin.

Türk ve Rus heyetleri Pazartesi günü Suriye ve Libya gündemiyle Moskova'da bir görüşme yapmış, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın görüşmeye ilişkin Türkiye'nin Rusya’dan İdlib'de ateşkesi sağlamasını istediğini ve Moskova’nın da bunu yapacağını açıklamıştı.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler