1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. IMF'den Mısır'a 5.2 milyar dolarlık kredi
IMF'den Mısır'a 5.2 milyar dolarlık kredi

IMF'den Mısır'a 5.2 milyar dolarlık kredi

Uluslararası Para Fonu, Mısır’a 5,2 milyar dolarlık acil yardım programını onayladı.

A+A-

Uluslararası Para Fonu (IMF) Yürütme Kurulu, Mısır’a 5,2 milyar dolarlık acil yardım programını onayladı. Program, Mısır’ın Covid-19’un ekonomik etkileriyle mücadelesini desteklemeyi hedefliyor.

Uluslararası Finans Kurumu (IFC) yaptığı açıklamada, ekonomik reform programı kapsamında yer alan bu acil yardımların 12 aylık bir zamana yayılarak aktarılacağını belirtti.

IMF, 5 Haziran’da bu programı prensipte onaylamış ancak Yürütme Kurulu’nun onayı beklenmişti.

Bu adım, 11 Mayıs’ta IMF’nin salgın nedeniyle ekonomik zorluklar yaşayan Mısır’a yönelik kabul ettiği 2,8 milyar dolarlık acil finansmanın aktarılmaya başlanmasıyla eşzamanlı olarak geldi.

Mısır Başbakanı Mustafa Medbuli, 26 Nisan’da yaptığı açıklamada, ülkesinin IMF’den koronavirüs kriziyle başa çıkmasına yardımcı olması için mali destek istediğini belirterek, yetkililerle müzakere halinde olduklarını duyurmuştu. Ancak Medbuli bu açıklamasında yardım tutarı hakkında herhangi bir bilgi vermemişti.

twtbanner-001.jpg

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler